Bazylia – poznaj jej właściwości
Jej obecność na blogu o trądziku w ogóle nie powinna dziwić. Przekonacie się o tym czytając ten wpis:). Bazylia to bardzo „ciekawa” roślina posiadająca wiele właściwości.
Co warto o niej wiedzieć?
Zaczniemy od wiedzy encyklopedycznej. Zawsze może się przydać. Bazylia pospolita to roślina, która najprawdopodobniej pochodzi z terenów Afryki Północnej. Nie da się tego obecnie stwierdzić, bo roślina ta nie występuje w stanie dzikim. Jej nazwa wywodzi się z greki. Dokładniej od słowa „król”. Wierzono, że tylko ktoś noszący ten tytuł, może ją zrywać. Dzisiaj na szczęście może to robić każdy. Istnieje kilka odmian tej rośliny. To nie tylko bazylia pospolita. Jest też np. grecka. Ma ona drobniejsze liście.
Duże uprawy bazylii pospolitej można znaleźć w Ameryce Południowej. Oczywiście nie musicie tak daleko jechać, by wykorzystać właściwości tej rośliny. I to na nich czas się teraz skupić.
Co „może” bazylia?
Surowiec zielarski zawiera olejek eteryczny. Jego główne składniki to flawonoidy, niektóre witaminy i pierwiastki. Bazylia przede wszystkim pozytywnie wpływa na trawienie. Przyda się, jeśli macie w perspektywie zjedzenie czegoś ciężkostrawnego. Bazylia działa między innymi przeciwskurczowo. Ma też właściwości pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Przyprawę tę można stosować na wzdęcia.
Właściwości bazylii nie są jedyne ograniczone do układu pokarmowego. Ciekawostką może być to, że często wymienia się w kontekście tej rośliny działanie przeciwdepresyjne. Po drugie ma ona pomagać między innymi przy problemach ze snem. To warta zapamiętania właściwość. Bazylia poprawia nastrój, aczkolwiek nie stawiał na jedyne rozwiązanie, gdy mamy z nim problem. Raczej jako jeden ze składników. Bazylia posiada też właściwości przeciwgorączkowe.
Jak pomaga na trądzik?
Z bazylii można przygotować maseczkę. Potrzebujesz suszone liście tej przyprawy i wodę. Najlepiej przegotowaną. Liście należy rozkruszyć. Zalać wodą i zostawić na godzinę. Następnie należy zamoczyć w płynie płatki kosmetyczne. Dokładnie przemyj nimi twarz. Można też zostawić namoczone płatki przez około 30 minut. Taki tonik pomoże usunąć widoczne objawy trądziku, czyli pryszcze. Samej przyczyny jednak nie wyleczy i warto mieć to na uwadze.