Czosnek – poznaj jego właściwości

Kojarzony jest – poza zapachem – głównie ze zwalczaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Czosnek ma jednak dużo więcej „do powiedzenia”. Niektórzy polecają go również na trądzik.

Działanie przeciwdrobnoustrojowe

I to udowodnione szeregiem badań. Czosnek bardzo dobrze radzi sobie między innymi z bakteriami i wirusami. Dlatego chociażby jest polecany w przypadku wspomnianych we wstępie infekcji. Co ciekawe czosnek pozwala również walczyć z grzybami. Jeśli chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych, to najczęściej polecanym sposobem, jest dodanie go do ciepłego mleka. Zbyt dobrego smaku to nie ma, ale jest skuteczne. Pomaga między innymi odkrztuszać. Do tego rozgrzewa i działa napotnie.

Wspomaga trawienie

To nieco rzadziej wymieniana właściwość, ale warto ją znać. Czosnek wspomaga faktycznie trawienia, nieco przyspiesza metabolizm. Musimy mieć jednak świadomość jednej rzeczy. W dużych ilościach będzie on znacznym obciążaniem dla wątroby. Co ciekawe, jeśli zachowamy umiar, to w pewnym stopniu będzie usprawniał pracę tej ostatniej.

Czy pomaga na pryszcze?

Tutaj zdania są mocno podzielone. Przykładając plasterek czosnku do miejsca w którym jest pryszcz, możecie liczyć na to, że nieco się on zmniejszy. Natomiast – aczkolwiek zależy to od Waszej skóry – jest spora szansa na wystąpienie zaczerwienienia. Ale to nie wszystko. W wielu przypadkach przyłożony czosnek wywoła pieczenie. Może nawet dojść do „spalenia” skóry (będzie miała lekko brązowy kolor). Poleca się go stosować doustnie. Znowu jednak jest problem. Jak wspominałem wyżej duże ilości czosnku są niewskazane, a takie właśnie byłyby potrzebne.

Obniża ciśnienie krwi

Działa na kilka sposobów. Po pierwsze działa na śródbłonek naczyniowy. Powoduje w ten sposób rozkurcz naczyń krwionośnych. Po drugie czosnek ma wpływ na pewien enzym, który jest związany z regulowaniem ciśnienia.

Działanie odmładzające

Nie należy tego rozumieć oczywiście w taki sposób, że czosnek jest cudownym sposobem na długowieczność. Ma jednak – dzięki obecności przeciwutleniaczy duży wpływ na wolne rodniki. Ogranicza ich szkodliwe działanie. W pewnym stopniu czosnek dostarcza też składników mających pozytywny wpływ na stan skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *