Czy aloes pomoże z trądzikiem?

Przegladając ostatnio sieć w poszukiwaniu ciekawostek, nowych badań, czyli po prostu tematu, natknąlem się na w jednym z komenarzy (teraz jak na złość nie mogę go znaleźć) na pytanie, które stało się tytułem dzisiejszego wpisu. I spróbuje na nie dzisiaj odpowiedzieć, a trudno – dodam od siebie – nie będzie.

aloes

Na początek oczywiście parę słów o samym bohaterze. Aloes to w sumie rodzaj roślin. Obejmuje kilkaset gatunków. Spotkać możecie je między innymi na Magadaskarze i Półwyspie Arabskim. Aloes występuje również i u nas. Zwykle uprawiany jest… w doniczkach. Jako, że lubię różnego rodzaju ciekawostki (tak zdobywać, jak i się nimi dzielić), to i tym razem nie może ich zabraknąć. Historia tej rośliny jest długa. Stosowana miała być jako środek do balsamowania ciał przez Żydów. Soku z niej używano też jako pachnidło np. do pościeli.

Aloes jako roślina lecznicza

Jej właściwości są dość szeroko znane. Ma on między innymi działanie przeczyszczające. To tak nawiasem mówiąc bywa trakowane jako wada i zaleta. Na pewno sok z aloesu jest skarbnicą wielu składników, które są nam pomocne. Wskazuje się między innymi, że ma on pomagać przy alergii. Sok z aloesu wpływa na obniżenie poziomu cukru. Preparaty zawierające ten składnik są też polecane dla osób zmagających się z nerwóbolami. Za jedną z cenniejszych właściwości uznaje się pozytywne działanie na naszą odporność.

Jak aloes wpływa na skórę

Przechodzimy do tego co nas tutaj najbardziej interesuje. Warto wiedzieć, że aloesowi właśnie w kwestii wpływu na skórę przypisuje się naprawdę ogromne właściwości. Po pierwsze ma on w sobie składniki pozwalajace przyspieszyć proces gojenia się ran. Jest też polecany przy różnego rodzaju owrzodzeniach.

Sok z aloesu wykazuje między innymi działanie regenerujace skórę. Z tego powodu jest on wykorzystywany w wielu kosmetykach do jej pielegnacji. Również takiej, która zmaga się z tradzikiem. A to nie wszystko co ten sok oferuje. Ma między innymi działanie ściagajace. Pozwala też w pewnym stopniu nawilżać skórę. Sok z aloesu wykazuje działanie przeciwbakteryjne. I to jest właściwość, która przy tradziku jest bardzo przydatna. Bakterie nie dość, że korzystaja z gromadzenia się na skórze nadmiernych ilości łoju, to jeszcze same się przyczyniaja do występowania stanów zapalnych, czyli grudek, krostek itd.

Sok z aolesu ma właściwość, która w tym ostatnim przypadku się przyda. Wykazuje on działanie przeciwzapalne. Wspominałem już o właściwościach regeneracyjnych. One również oczywiście przydadza się przy walce z tradzikiem. Musi być ona wielotorowa. Zwalczanie zmian skórnych, profilaktyka, ale też dbanie o stan skóry.

Tak naprawdę wystarczy zerwać kilka liści z doniczki i włożyć do lodówki. Po kilkunastu minutach je zgnieść. Sok, który wypłynie trzeba zalać woda, koniecznie przegotowowana. W ten sposób otrzymacie tonik. Oczywiście, jeśli ktoś chce iść na skróty, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jak wspominałem produktów, które maja w sobie aloes jest całkiem sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *