Czy czekolada powoduje trądzik? Ten i inne mity
Jeśliby ktoś wykona kiedyś zadanie polegające na umieszczeniu i rozwianiu wszystkich mitów związanych z trądzikiem i pielęgnacją skóry, zajmie mu to sporo czasu i miejsca. Dzisiaj zrobię zdecydowanie mniej, ale i tak myślę, że paru ciekawych rzeczy się dowiecie.
Zaczniemy od czekolady właśnie. To ona, zaraz po ostrych przyprawach, ma być największym wrogiem młodej cery, zwłaszcza dla osób, zmagających się z burzą hormonów i trądzikiem. Jak jest w rzeczywistości? Sprawa w tym wypadku jest oczywista inaczej niż z dietą antytrądzikową. Eksperci od lat spierają się, czy przez to co znajdzie się na talerzu można zwalczyć trądzik. Z drugiej strony nie do końca wiadomo, czy na pewno obecność niektórych produktów w diecie można wzmacniać zmiany trądzikowe.
Jak to jest w przypadku czekolady?
W Stanach Zjednoczonych (większość badań przeprowadzanych jest właśnie tam) przeprowadzano pewnego rodzaju eksperyment. Młodych mężczyzn z trądzikiem podzielono na dwie grupy. W menu jednej z nich przez miesiąc codziennie obecna była czekolada. W jadłospisie drugich nie. Efekt? Żaden negatywny. Czekolada sama w sobie nie spowodowała wystąpienia większej liczby zmian trądzików. Poza tym akurat ten „słodycz” zawiera w sobie związki, które mogą być pomocne. To między innymi przeciwutleniacze (polifenole), które skóra lubi. Pamiętajcie tylko, że mowa o prawdziwej, gorzkiej czekoladzie, a nie tej słodkiej z dodatkami orzechów. A już na pewno trzeba się białej.
Każdy ma trądzik
To mit. Według statystyk problem ten ma 80% procent nastolatków, czyli to jednak 100%. Dużo częściej cierpią z jego powodu mężczyźni. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że od kilkunastu lat obserwuje się większą liczbę przypadków wśród dziewczyn. Co ważne, coraz młodszych. Wiek, kiedy pojawiają się zmiany trądzikowe, uległ obniżeniu. A tak przy okazji, mitem, czy może raczej błędnym przekonaniem, jest założenie, że to właśnie u Was trądzik robi największe spustoszenie. Bardziej zgodne z rzeczywistością jest wydzielenie pewnych grup w przypadku których występuje podobne symptomy związane z trądzikiem. Do którejś z nich należycie.
Częste mycie skóry a trądzik
Czas na kolejny mit. Kojarzycie stwierdzenie „częste mycie – skraca życie”?:). W pewnym momencie pojawiła się modyfikacja, która tak naprawdę jest mitem. Chodzi o przekonanie, że im częściej będziecie myli skórę, tym szybciej pozbędziecie się trądziku. To tak w żadnym wypadku nie działa. Problemem nawet nie do końca jest samo mycie, co to czego używacie. Warto zwrócić uwagę na składniki. Po pierwsze preparaty z alkoholem, które będą używane za często, to spore zagrożenie dla skóry zmagającej się z trądzikiem. Unikać też należy zbyt częstego stosowania mydeł o odczynie zasadowym. Mogą (nie muszą, to inna sprawa) nasilać występowanie zmian trądzikowych. Tak naprawdę w ciągu dnia wystarczy myć dwa razy dziennie. Istnieje grupa składników, które mogą być pomocne przy trądziku. Większość z nich ma jedną wspólną cechę. Są naturalne.