Czy stres nasila trądzik?

Takie o to pytanie zostało mi ostatnio zadane:) W zasadzie temat dotyczył ogólnego wpływu stres na nasz organizm. Trądzik „wyszedł” w rozmowie”. I postanowiłem się podzielić moją wiedzą (wspartą źródłami z których ją zdobywałem) na ten temat również z Wami.

Co powoduje trądzik?

Może od tego zaczniemy. Jedną z możliwych przyczyn są pewne zmiany w gospodarce hormonalnej. Doskonale widać to w czasie okresu dojrzewania. Wtedy do głosu u chłopców dochodzą androgeny. Zmienia się w związku z nimi między innymi praca gruczołów łojowych. Zresztą zapychanie tych ostatnich jest wymieniane jako przyczyna trądziku. No i oczywiście bakterie, które znajdują się na naszej skórze. Nie można też nie wspomnieć o makijażu i niewłaściwej pielęgnacji, które to również mogą zwiększać nasilenie tej dolegliwości. Jest preparat, które radzi sobie ze wszystkimi przyczynami, więcej o nim przeczytacie w tekście „Poznaj skuteczne rozwiązanie na trądzik”.

Jak stres wpływa na pryszcze?

Zacznijmy od tego, że w zasadzie nie do końca znany jest cały mechanizm. Wciąż dyskutowany jest kwestia w jaki sposób stres, czy depresja mogą zaostrzać problem. Dlaczego w niektórych przypadkach pojawia się taki sytuacja, a w innych nie.

Pewnym tropem jest wzmożona praca gruczołów łojowych powiązana ze stresem. Tutaj sporo do powiedzenia mają dwa hormony. To po pierwsze kortyzol, a po drugie znane nam już androgeny. Mamy też hormon peptydowy (opisywany często literą „P”). Jest on wiązany z naczyniami krwionośnymi. Wszystko to może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych. Rozregulowanie pracy gruczołów łojowych to też kolejna – wspominana przeze mnie wyżej – przyczyna.

Jeszcze jedna kwestia związana z efektem stresu i wpływu na stan skóry. Chodzi o… dietę. A dokładnie to co jemy i w jakich ilościach, kiedy się stresujemy. Zwykle w takiej sytuacji średnio zwracamy uwagę na to co dostarczamy do organizmu. Mogą to być produkty mające negatywny wpływ na skórę. Często też nie dostarczamy odpowiednich składników, potrzebnych tej ostatniej. To też może mieć przełożenie na stan skóry i trądzik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *