Czym jest trądzik neuropatyczny?

Słyszeliście o takim problemie? Jego podłoża szukać należy przede wszystkim „w głowie”. Wiąże się go ze stanami emocjonalnymi. Bardzo często trądzik neuropatyczny zestawia się z dążeniem do ideału. Poszukiwaniem metod na zachowanie pięknej skóry, pozbawionej różnego rodzaju szpecących ją zmian. Trądzik ten określa się często „samo-uszkadzającym”.

pielęgnacja

Kto się z nim zmaga?

Statystyki w tej kwestii są nieubłagane dla kobiet. To one przeważają jeśli chodzi o liczbę zmagających się z tego typu trądzikiem. Ma to związek ze wspomnianym dążeniem do ideału. Panowie – ustalmy – w tej materii raczej nie są „perfekcjonistami”.

Problemem w przypadku trądziku neuropatycznego jest wyciskanie krost. Te, które pojawiają się na skórze, chociażby ze względu na toksyny obecne w skórze. Ich przyczyną może być jeszcze bardziej „trywialna”. Aktywność fizyczna i nadmierne pocenie się. To też bywa powodem różnego rodzaju zmian skórnych. Problem polega na tym, że ich pojawianie się wywołuje chęć pozbycia. Za wszelką cenę. Wyciskanie i pielęgnacja skóry to ma być droga do ich „zwalczenia”. Niestety zwykle w tym drugim przypadku bywa ona przesadzona. Podobnie jak w przypadku każdego innego aspektu związanego z urodą. Jeśli na przykład – zostając przy trądziku, tyle, że młodzieńczym – zbyt często będziecie myć skórę, starając się ją wysuszyć, tak aby pozbyć się nadmiaru sebum to możecie uzyskać efekt odwrotny.

W przypadku opisywanego dzisiaj przeze mnie problemu skutkiem będzie przede wszystkim zniszczona cera. Dążeniem do perfekcji tylko sobie możecie zaszkodzić. Efektem trądziku neuropatycznego będą blizny, które szpecą skórę. Zdarza się również, że problemem staje się nadmierne wydzielanie sebum, czyli zmaganie się z tłustą cerą.

Na to czy mamy problem z trądzikiem neuropatycznym wskazywać może wspomniane dążenie do perfekcji. Warto się na chwilę w tym „pędzie” zatrzymać i odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Czy próbując zadbać o jak najlepszy wygląd skóry, tak naprawdę jej zbytnio nie obciążacie. Nadmiar kosmetyków, domowych sposobów pielęgnacji może być naprawdę problematyczny. Wszystko tak naprawdę powinno opierać się na zdrowym rozsądku. Ważne aby kosmetyki nie naruszały naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jak sobie radzić z trądzikiem neuropatycznym?

Sprawa jest nieco skomplikowana. W tym wypadku może nie wystarczyć jedynie odpowiednia pielęgnacja i pozostawienie zmian skórnych w spokoju. To oczywiście bardzo ważne, ale to może się okazać niewystarczające. Często w kontekście trądziku neuropatycznego wymienia się kwestie pomocy psychologicznej. Oczywiście nie jest tak, że jest to obowiązek. Tak naprawdę każdy sam sobie musi odpowiedzieć na pytanie, czy taka pomoc będzie mu potrzebna.

Na pewno baczną uwagę na swój stan powinny zwrócić uwagę osoby nerwowe. Generalnie rzecz biorąc problemy emocjonalne mogą mieć wpływ na osąd własnej osoby. To oczywiste. Dotyczy to również kwestii wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *