Dlaczego to mam?
Takie pytanie zadaje sobie wielu nastolatków. Nie ma w tym nic dziwnego, według różnych danych, trądzik pojawia się u ponad 80% osób w okresie dojrzewania. Nieco większy problem w tym wypadku jest u mężczyzn. Kobiety za to później zmagają się z trądzikiem. Może się on pojawić w okolicach trzydziestego roku życia. Wtedy większość przypadków dotyczy właśnie pań. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego trądzik się pojawia.
Kiedy dojrzewamy…
Nasz organizm zaczyna się zmieniać. Nie będziemy tutaj się zajmować kwestiami wyglądu, bo to bezpośredniego przełożenia na trądzik nie ma. Chociaż właściwie jedna rzecz, która jest z tym związana, ma. W okresie dojrzewania często problemem jest cera przetłuszczająca. To efekt nadmiernego wydzielanie sebum. Do czego zaraz wrócimy. Skąd ten problem? Ano stąd, że w okresie dojrzewania do głosu dochodzą androgeny. To męskie hormony. Działają one zarówno u dziewczyn, jak i chłopaków. W tym drugim przypadku oczywiście w większym nateżeniu. Androgeny mają wpływ na wiele kwestii, a jedną z nich jest zwiększona praca gruczołów, czyli wydzielanie sebum.
I teraz do niego wracamy. Nadmiar sebum jest jedną z przyczyn pojawiania się pryszczy. To efekt tego i zatykania ujść gruczołów. To akurat jest związane z nieodpowiednia pielęgnacją i… kurzem. Wiadomo, że powietrze nie jest czyste. Na naszej skórze osiada „brud” (czyli wiele różnych rzeczy, których nie będziemy tutaj opisywać). W połączeniu z nadmiarem sebum, blokowaniem ujść gruczołów, powstają stany zapalne.
Wpływ na to mają również bakterie. Te znajdą się na naszej skórze niezależnie od tego, czy trądzik mamy czy nie. Są można powiedzieć częścią naszej flory. Niektóre z nich mogą jednak powodować występowanie wspomnianych stanów zapalnych. Często to określa się jako nadkażenie bakteryjne. Spotkacie się też ze stwierdzeniem, że to kolejny etap rozwoju zmian skórnych przy trądziku.
A dieta, stres?
To bardzo często zadawane pytanie. Czy mają one coś do powiedzenia czy też nie. Na pewno warto wiedzieć, że o ile zmiany hormonalne w okresie dojrzewania mają wpływ, o tyle w przypadku trądziku w okolicach trzydziestki, raczej wskazuje się właśnie kwestie związane z dietą i stresem. Tego ostatniego, im starsi jesteśmy, tym więcej. Generalnie rzecz biorąc może mieć on wpływ na wiele aspektów związanych z naszym funkcjonowaniem. Jeśli chodzi o dietę, to wskazuje się przede wszystkim sytuację, gdy jadłospis jest „mówiąc delikatnie” źle zbilansowany. To częsta sytuacja, zwłaszcza gdy się notorycznie odchudzamy. Istnieją pewne składniki, które w mniejszym lub większym stopniu mogą mieć wpływ na stan skóry. Na pewno warto w tym kontekście wymienić cynk. Jego niedobór – co wiele razy już powtarzałem – może prowadzić do wysuszenia skóry. Generalnie będzie ona źle wyglądała. Lepiej więc do problemów z cynkiem nie doprowadzić. Oczywiście takich składników jest więcej. Występowanie zmian trądzikowych powiązane jest też z chorobami, ale nie jako przyczyna takiego stanu rzeczy.