Gorzknik kanadyjski rozwiązaniem na pryszcze?

Reka do góry, kto kojarzy dzisiejszego bohatera? Widzę, że niewiele osób. Generalnie roślina ta jest znana głównie w kręgach zwolenników medycyny naturalnej. Gorzknik kanadyjski znalazł między innymi zastosowanie przy nieżycie dróg oddechowych. Czy roślina ta może być pomocna przy trądziku?

gorzknik
źródło: „Hydrastis canadensis berries” by James Steakley – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons –

Co to właściwie jest ten gorzknik?

Wypadałoby zaczac od przedstawienia dzisiejszego bohatera. Należy do bardzo szerokiej rośliny określanej jako jaskrowate. Liczy ona około 2,5 tysiaca gatunków. W naszym kraju – w ramach ciekawostki dodam – jest ich 75. Znajdziemy wśród nich również i gorzknika. Jest on w Polsce uprawiany, chociaż to zajęcie ponoć nie należy do łatwych. Miejsce pochodzenia tej rośliny to Stany Zjednoczone i Kanada. Co ciekawe, została ona tam praktycznie wyrugowana. Co jeszcze wiemy o samej roślinie?

Nie jest ona zbyt wielka. Osiaga do 30 centymetrów. Ma charakterystyczne, podobne do malin owoce. Mają kolor czerwony. Jeśli chodzi o surowiec leczniczy, to wykorzystuje się głównie kłącze. Zawiera ono pewien alkaloid o nazwie hydrastyna. I to jemu przypisuje się pewne właściwości. Drugim istotnym składnikiem jest berberyna.

Jak działa gorzknik?

Po pierwsze roślina ta była wykorzystywana między innymi przy problemach natury żołądkowej. Dokładniej rzecz biorac chodzi o wzdęcia, ale też i „zwykły” ból brzucha. To jednak nie wszystkie zastosowania gorzknika. Roślinę tę poleca się między innymi przy zapaleniu spojówek. Szczególnie jeśli ma ono charakte przewlekły. Wspominanej berberynie przypisuje się między innymi działanie przeciwbiegunkowe, przeciwnadciśnieniowym i na dokładkę przeciwdepresyjne. Nas tutaj jednak najbardziej interesuje to, że gorzknik ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Roślina ta jest wykorzystywana w sposób zewnętrzny (czyli po prostu do przemywania) zmian skórnych. Mowa między innymi o tych spowodowanych przez egzemy i grzybice. Ale jak zmiany skórne to i przecież trądzik. Można przygotować z gorzknika napar. Jest to naprawdę banalne.  Potrzebujecie kłącza (rozdrobnionego). Mniej więcej łyżeczki. I wrzątku. Na tę łyżeczkę wystarczy szklanka. Odstawiacie pod przykryciem i czekacie około 15 minut. Następnie przemywacie nim zmiany skórne. Napar ten można również stosować wewnętrznie. Na przykład przy problemach z gardłem.

Gorzknik jest również dostępny w kapsułkach. Możecie go kupić między innymi na Allegro. Ceny są oczywiście różne, ale sprawdzałem przed chwilą i kosztuje 40 złotych. Gorzknik jest też stosowany w preparatach na trądzik. Znajdziecie go np. w Acne Management Serum. Jest on tam składnikiem dodatkowym. Chodzi o wspomniane działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W tym preparacie jest też jeden z bardziej znanych składników na trądzik, czyli nadtlenek benzoilu. On też między innymi ma działanie przeciwbakteryjne. Odblokowuje też pory. Preparat ten możecie kupić chociażby tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *