Hormony – jaki mają wpływ na Twój trądzik?

Najprościej było powiedzieć: bardzo duży:). Ale to oczywiście nie wyczerpuje tematu. A ten jest dość rozległy. Hormony są jedną z przyczyn trądziku. I to zarówno tego, który dotyka nas w okresie młodzieńczym, jak i później, gdy jesteśmy już dorośli.

Androgeny – okres dojrzewania

To właśnie je obwinia się za trądzik, który dotyka nas w młodości. Androgeny to nic innego jak męskie hormony. Występuje one również – w dużo mniejszej ilości – u kobiet. Kiedy dorastamy to następuje mocny „wyskok” opisywanych hormonów. Ma to wpływ na kilka kwestii (żeby nie napisać, że dzięki nim dojrzewamy:) ). Jedną z nich jest rozregulowanie pracy gruczołów łojowych. To powoduje tak częsty problem w młodym wieku, czyli przetłuszczanie się skóry. Efekt to ogromne nasilenie trądziku. I trzeba sobie oczywiście z nim potem radzić. Nie jest dobrym pomysłem pozostawienie trądziku samego sobie. Na zasadzie: przejdzie. To jakie spustoszenia wywoła na Twojej skórze… To naprawdę duży problem.

Estrogeny – trądzik hormonalny

To przypadłość, która zwykle łączona jest z kobietami w okolicach 30. Chociaż tak naprawdę problem ten może zacząć się dużo wcześniej. Często określa się go mianem trądziku hormonalnego. O co w nim chodzi? Estrogeny, podobnie jak androgeny, mają udział w pracy gruczołów łojowych. Też chodzi o jej regulacje. Może więc dochodzić do nadmiernego wydzielania łoju. To skutkuje pojawieniem się pryszczy.

Trądzik może być też związany z antykoncepcją. Z jednej strony spotkacie się z opiniami, że jej przyjmowanie pozwala pozbyć się trądziku. W sieci pełno jest kobiet, które twierdzą, że w taki sposób się go pozbyły. Prawda jest jednak nieco inna. Trądzik można w ten sposób uśpić. Ale on wróci (jeśli go oczywiście nie wyleczycie) i to nie rzadko ze zdwojoną siłą. Chociaż trzeba dodać, że tabletki tego bywają przepisywane na trądzik. Natomiast nie są one od tego. I warto mieć to na uwadze. To jak wspomniałem, będzie jedynie uśpieniem problemu. A tabletki w pewnym momencie trzeba będzie odstawić. Występują też przy nich pewne skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *