Jak hormony wpływają na trądzik?

Skupię się dzisiaj na bardzo istotnym aspekcie opisywanej przeze mnie na blogu dolegliwości. Hormony potrafią sporo namieszać w organizmie, o czym pewnie przekonywać specjalnie nie muszę;)

tradzik

Hormony i trądzik młodzieńczy

Od niego właśnie zaczniemy. To problem, który przede wszystkim dotyka chłopców w wieku nastoletnim. Oczywiście cierpią na niego też i dziewczyny. W mniejszym jednak stopniu. W okresie dojrzewania do głosu dochodzą androgeny. To nic innego jak męskie hormony. Występują one również u kobiet, ale w mniejszych ilościach. W przypadku mężczyzn, czy tym akurat temacie lepiej będzie napisać dojrzewających nastolatków, androgeny zaczynają wręcz „buzować”.

Pojawia się co najmniej kilka istotnych zmian w organizmie, również w jego funkcjonowaniu. Nas tutaj najbardziej interesuje to, jak androgeny wpływają na skórę. Staje się ona twardsza i grubsza. To samo z siebie nic złego nie robi. Problem polega na tym, że androgeny powodują nadmierne wydzielanie sebum, określanego też mianem łoju. To niestety zwiększa ryzyko zmian skórnych w postaci pryszczy. I w taki właśnie sposób męskie hormony wpływają na trądzik. Tutaj warto jeszcze dodać, że nadmierne wydzielanie sebum to jedno, ale sporo „robi” też nieprawidłowa higiena skóry, lub jej brak.

Hormony a trądzik u dorosłych

Ten z kolei problem dotyka przede wszystkim kobiet. Byłbym jednak „niesprawiedliwy”, a przede wszystkim byłoby to niezgodne z prawdą, gdybym nie wspomniałem o tym, że i mężczyźni na niego cierpią. Przypadków jest jednak zdecydowanie mniej. Za to mogą mieć dużo gorsze skutki. Generalnie rzecz biorąc dobrą informacją jest to, że hormony jako przyczyna trądziku u dorosłych to rzadkość. To mniej więcej 7-10% przypadków. Zwykle jest to efektem odchylenia poziomu hormonów od normy. W przypadku gdy jest on z nią zgodny, to nic się nie będzie działo. To znaczy przyczyna trądziku będzie leżała gdzie indziej. To może być na przykład nadmiar stresu. Wracając do tego w jaki sposób działają hormony, to myślę, że najważniejsza jest tutaj skóra. To znaczy to co się z nią będzie działo. Pod wpływem hormonów skóra można powiedzieć staje się bezbronna. Staje się miejscem w którym dużo do powiedzenia będą miały bakterie.

Tak przy okazji dodam, że jeszcze nie tak dawno popularne było leczenie trądziku przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych. Jest to jednak metoda nie do końca dobra. Zwykle po odstawieniu takich tabletek, trądzik powracał. Natomiast obecnie wykorzystuje się hormony  jako element leczenia dermatologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *