Jak poradzić sobie z trądzikiem przy pomocy ziół?

To dość istotne pytanie dla osób, które ostrożne podchodzą do „chemii” w preparatach. Niektóre z roślin mają ciekawe właściwości z perspektywy kogoś, kto zmaga się z tradzikiem. Zreszta producenci preparatów na tę dolegliwość również to zauważyli. Co raz więcej na rynku produktów w których znajdują się ekstrakty z nich. Na jakie więc rośliny warto się zdecydować?

zioła

Różne tak naprawdę. Warto skupić się między innymi na takich roślinach, które mają działanie ogranicząjace wydzielanie sebum. Pierwszą rośliną na która warto zwrócić uwagę jest pokrzywa. Generalnie rzecz biorac jest ona bardzo często wymieniana w kontekście ratowania skóry i włosów. Oprócz wspomnianego działania regulujacego wydzielanie sebum, pokrzywa to też sporo składników. W temacie skóry koniecznie trzeba wymienić witaminy z grupy B. Pokrzywę można stosować wewnętrznie (czyli po prostu pić herbatę). Można też przygotować ziołowa parówkę.

Chociaż w tym kontekście zdecydowanie lepszym wyborem będą skrzyp, szałwię i rumianek. Ten ostatni zreszta też może być stosowany na inne sposoby. Można go na przykład pić. W ten sposób wspomaga się oczyszczanie organizmu. Lepszą metodą będzie przygotowanie toników w których główną rolę ma właśnie rumianek. Roślina ta między innymi ma działanie łagodzace i ściagajace. Wspomniany tonik może dodatkowo zmniejszyć ilość pryszczy.

W walce z trądzikiem pewną rolę spełnia oczyszczanie organizmu. Wymieniłem już rumianek, ale nie on jedyny ma takie działanie. Pokrzywa – też już wspomniana – wspomaga proces oczyszczania organizmu. Do tych dwóch roślin można jeszcze dodać skrzyp polny. Zreszta ma on również pozytywny wpływ na skórę i warto o nim pamiętać.

Możecie też zdecydować się na gotowe preparaty roślinne, które będą pomocne w przypadku trądziku. Jednym z rozwiązań jest nalewka aloesowa. Generalnie ta roślina ma zbawienny wpływ na skórę. Może być ona pomocna w przypadku trądziku. Kolejnym rozwiązaniem jest sok z dziurawca. Roślina ta ma między innymi działanie bakteriobójcze. To kwestia bardzo ważna przy trądziku. To przecież bakterie mają sporo do powiedzenia w kwestii pryszczy. Dziurawiec działa też ściagajaco.

Lawenda też jest polecana przy trądziku. W jej przypadku oprócz właściwości związanych bezpośrednio z tą dolegliwościa, jest jeszcze jedna dość istotna umiejętność. Od niej też zacznę. Jeśli zdarza się Wam często denerwować, to musicie mieć świadomość, że skóra również w tym wypadku się stresuje. To oznacza np. dużo więcej zmian tradzikowych. Lawend między innymi ma działanie uspokajajace. Chociaż akurat w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie melisa. Lawenda ma konkretne działanie na trądzik. Ma właściwości przeciwbakteryjne i ściągające.

To oczywiście nie wszystkie rośliny, które można wykorzystać w przypadku tradziku. Na koniec jeszcze ostrzeżenie. Nie stosujcie ich bez namysłu. Najpierw sprawdzcie na małym kawałku skóry, czy nie będzie wywoływać jakiś skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *