Jak radzić sobie z trądzikiem w trakcie ciąży?

Zwykle dolegliwość ta kojarzona jest z burzliwym okresem dojrzewania. To czas zmian hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu właśnie na skórę. Takie wahnięcia pojawiają się właśnie w czasie ciąży. Sygnałów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale ja skupię się tutaj jedynie na zmianach skórnych. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób radzi sobie z trądzikiem w czasie ciąży.

ciaza

Zaczniemy oczywiście od przyczyn. W zasadzie już o niej wspomniałem. Chodzi o tzw. burzę hormonów. Zagłębmy się nieco w ten temat. W czasie ciąży dochodzi między innymi do podniesienia progesteronu. Z jednej strony jest on niezwykle istotny. Odpowiada on między innymi za prawidłowy rozwój płodu. Jego wysoki poziom może mieć jednak pewne negatywne skutki. O tym jednak za chwilę, bo najpierw na scenę wchodzą…

Androgeny

To męskie hormony o budowie sterydowej. Występują one u kobiet. Mają swoje zadania do wykonania. W czasie ciąży dochodzi do nadwrażliwości na androgeny. Te ostatnie wzmagają wydzielanie sebum. Z kolei progesteron powoduje, że gruczoły łojowe pracują bardziej aktywnie. To w połączeniu z nadmiernymi ilościami sebum, prosta droga do trądziku. Będzie dochodziło do zatykania się gruczołów łojowych i możliwych zmian skórnych, np. pryszczy, grudek itd. Mogą one występować w różnych miejscach ciała, ale często obejmują np. plecy. Co ważne, trądzik w czasie ciąży jest efektem właśnie zmian hormonalnych, a nie na przykład nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jak sobie radzić?

Sprawa jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Zaczniemy od końca. Skomplikowana jest dlatego, że nie można po prostu zastosować pierwszego lepszego preparatu. To jednak czas ciąży, kiedy wiele rzeczy jest niewskazanych, czy wręcz zakazanych. Odpadają praktycznie wszystkie leki, które zwykle stosuje się przy terapii trądzikowej. Unikać należy np. leczenia hormonalnego z zastosowaniem estrogenów. Zabronione są np. leki w składzie których obecna jest tetracyklina.

W zasadzie najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. To tak naprawdę po konsultacji z nim będzie można podjąć interwencję w kwestii trądziku. Można próbować też domowych sposobów. Warto by jednak było i to skonsultować ze specjalistą. Jednym z rozwiązań ma być olej kokosowy. Ma on sporo zalet dla kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka. Można też stosować go zewnętrznie, właśnie na trądzik. Wspominałem o nim w tym wpisie.

Warto też zwrócić uwagę na pielęgnację skóry. Sama w sobie nie wywołuje ona zmian trądzikowych, może być pomocna w jego pozbyciu się, a nieprawidłowa zaszkodzić. Kosmetyki używane w tym czasie muszą być pozbawione alkoholu.

Odrębną kwestię stanowi dieta. Pisałem już wielokrotnie, że jej bezpośredni wpływ na trądzik, jest wciąż dyskutowany. Natomiast pewne kwestie mogą być pomocne dla ogólnego stanu skóry. Jednym z przykładów jest odpowiednie jej nawadnianie. Najlepiej od wewnątrz poprzez po prostu picie niegazowanej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *