Jakich witamin potrzebuje skóra?

To pytanie jest bardzo istotne zwłaszcza, jeśli chcecie np. przygotować dietę, która pośrednio wpłynie na stan skóry. Po drugie niektóre z tych witamin są dość chętnie stosowane w konkretnych produktach przeznaczonych do pielęgnacji tej ostatniej. Zresztą i w preparatach na trądzik je znajdziemy.

witaminy

Witamina A

Zaczniemy właśnie od niej. Ma ona sporo do powiedzenia w naszym organizmie. Jej niedobór odbije się między innymi na stanie wzroku. Nas jednak interesuje skóra. Niedobór tego składnika może spowodować wysuszenie skóry (między innymi na kolanach i łokciach). Generalnie będzie ona dużo gorzej wyglądać. Witamina ta między innymi zwalcza wolne rodniki. Ma też stymulować produkcję kolagenu. To ma związek ze stanem skóry. Składnik ten pomaga też w leczeniu zmian trądzikowych. Znajdziecie go pod postacią retinolu. Witamina ta w końcu wzmacnia również skórę, powodując chociażby to, że wolniej traci ona wodę. Jeśli chodzi o jedzenie, to szukajcie jej pod postacią beta-karotenu. Obecny jest między innymi w marchewce, dyni, śliwkach, brzoskwiniach i mango. Do diety warto też włączyć szpinak i jarmuż. Nie zapominajcie o pomidorach i wątróbce.

Witamina C

Jej fachowe określenie to kwas askorbinowy. Składnik ten również odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie, ale skupimy się tylko na skórze. Spotkałem się z określeniem, że jest ona dla niej „odświeżaczem”. Coś w tym w sumie jest. Podobnie jak składnik opisany wyżej. Obie witaminy to silne przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki. Te ostatnie – o czym wyżej nie wspomniałem – między innymi przyczyniają się do starzenia się skóry. Szczególną uwagę na kosmetyki w których się kwas askorbinowy znajduje, powinny zwrócić osoby, mające problem z cerą wrażliwą i naczynkową. A jeśli jesteście w wieku w którym martwicie o zmarszczki, to składnik ten może być pomocny. Witaminę C znajdziecie między innymi w cytrusach (wcale nie jest tam jej najwięcej). Obecna jest również w brukselce, porzeczkach i dzikiej róży.

Witamina E

To trzeci składnik, który zalicza się się do grupy przeciwutleniaczy. Witaminę E często określa się mianem eliksiru młodości. Po pierwsze ma ona niebagatelny wpływ na kwestie nawilżenia skóry. Po drugie składnik ten ma chronić ją przed działaniem promieni UV. Witamina ta ma również pewien wpływ na ilość wspominanego wyżej retinolu. Chociażby z tego powodu warto pamiętać o tym składniku. Wracając jeszcze do kwestii ochrony, to witamina E ma nam pomagać w unikaniu zanieczyszczeń „wynikających” z dymu tytoniowego.

A co ma ten składnik wspólnego z trądzikiem? Ano chociażby to, że może ona zmniejszać stany zapalne skóry. Generalnie powinniśmy starać się unikać niedoboru tego składnika. Powoduje on gorsze gojenie się skóry i więcej stanów zapalnych. Może nawet dojść do pojawienia się egzem. To łuszczące i swędzące plamy. Czyli w zasadzie też jeden z rodzajów stanu zapalnego skóry. Witaminę E dość łatwo znaleźć. Jeśli chcecie włączyć do diety, to pomyślcie o olejach roślinnych, orzechach i migdałach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *