Jakie znamy rodzaje trądziku? cz. 1
Wiedza na ten temat pozwala między innymi poznać przyczyny problemu, a co za tym idzie łatwiej będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie. Takie, które w tym konkretnym wypadku pomoże. Wiedza to zawsze najsilniejsza broń:).
Trądzik niemowlęcy
Pojawia się u noworodków. Zwykle w pierwszych miesiącach życia. W zasadzie to mamy dwa rodzaje tego problemu. Pierwszy z nich występuje w pierwszych tygodniach życia i trwa krótko. Często pisze się o tym problemie „trądzik u noworodków”. Natomiast ten niemowlęcy trwa zwykle kilka miesięcy. Częściej z tym problemem zmagają się chłopcy. Skóra dziecka jest pokryta grudkami,a także krostkami. Skupiają się one na czole, nosie i policzkach. Nierzadko zmiany te nasilają się w momencie wystawienia skóry dziecka na działanie promieni słonecznych.
Co do przyczyny tego typu trądziku to istnieje obecnie kilka hipotez. Jedna z nich zakłada podłoże hormonalne. To przyczyna „wyniesiona” z łona matki. Istnieje koncepcja według której trądzik ten związany jest z reakcją alergiczną. Kolejną jego przyczyną może być niewłaściwa dieta matki. Ostatnią często wymienianą przyczyną są kosmetyki do pielęgnacji.
Najczęściej ten rodzaj trądziku ustępuje sam. W przebiegu leczenia istotny jest odpowiedni dobór wspominanym kosmetyków do pielęgnacji.
Trądzik polekowy
To nieco mniej znany typ. Jest on gwałtowną reakcją organizmu na stosowanie pewnych leków. Przerwanie kuracji powinno zatrzymać rozwój zmian skórnych. Natomiast takiej decyzji nie można podejmować samemu. Koniecznie trzeba ją skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, że mowa tutaj o groźnych chorobach. Trądzik tego typu mogą powodować między innymi leki na padaczkę. Zmiany skórne często występują w przebiegu problemów z tarczycą. Niektóre z leków mogą powodować wystąpienie trądziku polekowego. Kolejna przyczyna to przyjmowanie antydepresantów. W tym wypadku są to najczęściej takie leki w których występuje lit.
Trądzik tego typu wywołują też kortykosteroidy. Te ostatnie stosowane są między innymi przy atopowym zapaleniu skóry. Jako przyczynę opisywanej dolegliwości wymienia się również leki na padaczkę i przeciwgruźlicze.