Jedzenie ważne przy trądziku

Jak obiecałem dwa dni temu, jest i tekst o produktach, które są istotne przy walce z pryszczami. Od razu mówię, że nie wyleczą one Was one z trądziku. To tak niestety nie działa. Na pewno jednak posiadają one pewne składniki, które mają wpływ na stan skóry. Nie zawsze w sposób bezpośredni, ale jednak.

dieta

Owoce morza

Na nie akurat trzeba uważać. Po pierwsze wiele osób jest na nie uczulonych. Po drugie zbyt duża ilość owoców morza też nie jest dobra dla organizmu. Nie zmienia to faktu, że czasem powinniśmy na nie spojrzeć „przyjaznym” okiem. Dlaczego akurat owoce morza? Z bardzo prostego powodu. Zawierają one bardzo dużo cynku. Pierwiastek ten jest niezwykle istotny dla naszego organizmu. Nas jednak interesuje to, że ma wpływ na stan skóry. Jego niedobór to poważny problem dla niej. Cynk zresztą bywa wykorzystywany w produktach na trądzik. Jeśli nie owoce morza, to na pewno warto postawić na kaszę gryczaną. Ona też zawiera cynk. Zdecydowanie jednak mniej niż owoce morza. Generalnie chodzi o to, żeby cynku w organizmie nie zabrakło.

Co jeszcze jeść?

Owocom morza poświęciłem oddzielny akapit, głównie ze względu na zawarty w nich cynk. Wracając jeszcze na chwilę do tego pierwiastka, to oprócz wymienionych wyżej produktów, na pewno warto zwrócić uwagę na ryby i rośliny strączkowe. Podgryzać, zwłaszcza teraz warto pestki z dyni. Mają one w sobie cynk. Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę? W ostatnim tekście wymieniłem witaminę E, jako ważna dla skóry. Zdanie swoje oczywiście podtrzymuję. Często ten składnik bywa określany mianem eliksiru młodości. To w sumie jedynie niewielka przesada :). W kontekście witaminy E w diecie powinno się znaleźć przede wszystkim sporo tłuszczy pochodzenia roślinnego. Mowa tutaj chociażby o oliwie z oliwek. Ona zresztą bywa też wykorzystywana jako składnik domowych odżywek na skórę.

Gdzie jeszcze znajdziecie witaminę E? Do diety warto włączyć między innymi migdały, ale też i brukselkę oraz marchewkę. Na tę ostatnia polecam zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Ma ona w sobie beta-karoten. To dla skóry również niezwykle ważny składnik. To prowitamina A. Gdzie znajdziemy ją jeszcze? W diecie powinny być obecne pomarańczowe i czerwone warzywa. Oczywiście wymieniając produkty istotne przy walce z trądzikiem nie można pominąć witamin z grupy B. Składniki te są niezwykle ważne dla całego naszego organizmu, ale niektóre z nich mają istotny wpływ na skórę. Jedną z nich jest biotyna. To witamina B7. Gdzie ją znajdziemy? Wybór mamy naprawdę spory. Jeśli lubicie wątróbkę, to mam dla Was dobra informację. Znajdziecie tam ten składnik (zresztą nie tylko, jeśli chodzi o te ważne dla skóry). Witamina B7 jest również obecna między innymi w orzechach włoskich i żółtkach jajek. Pewna jej ilość znajdziemy w migdałach, sardynkach a nawet grzybach. Te ostatnie zwyczajowo są uznawane za pozbawione praktycznie jakichkolwiek składników mineralnych i witamin. Witaminę B7 w końcu możecie znaleźć też w szpinaku, pomidorach i wspominanej już marchewce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *