Krwawnik pospolity – lek na wiele schorzeń (w tym trądzik)

Jak obiecałem parę dni temu, przyjrzymy się nieco bliżej tej roślinie. Nazywana bywa lekarstwem na setki chorób. To oczywiście przesada, ale faktycznie może być ona pomocna w wielu problemach. Jeśli zmagacie się z trądzikiem, to powinniście zwrócić uwagę właśnie na krwawnik.

Krwawnik – pospolita roślina

Tak w dwóch słowach można opisać częstotliwość jej występowania na terenie Polski. Ciekawostką może być to, że w wielu regionach ma ona swoje nazwy ludowe. I tak na przykład, jeśli pojedziecie w Świętokrzyskie, to spotkacie się z żeniszkiem krwawnikiem. W lubelskim z kolei to złocień krwawnik. Roślinę tę znajdziecie nie tylko w naszym kraju. Jest on pospolita w zasadzie na terenie całej Eurazji.

Krwawnik pospolity osiąga nawet do 80 centymetrów wysokości. Ma on bardzo ciekawe kwiatostany. Utworzone są one z tzw. koszyczków (zreszta widzicie na zdjęciu;) ). Kolor kwiatów jest biały lub różowy.

Na co stosować krwawnik?

O jego leczniczych właściwościach miał pisać już… Hipokrates. Pierwsze zapisane i pewne informacje na temat stosowania tej rośliny to XVI wiek. Surowcem, który się stosuje są kwiaty i ziele. Szukać tej rośliny można na łąkach ale i poboczach dróg. Roślina ta ma sporo flawonidów i olejków eterycznych. To właśnie dzięki nim ma takie właściwości. Dzisiaj zaczniemy od trądziku. Krwawnik ma działanie ściągąjace i antyseptyczne. Ta druga właściwość oznacza, że roślina ta oczyszcza skórę. Pierwsza z kolei to w największym skrócie powstrzymywanie nadmiernego wydzielania sebum. O tym, że przy trądziku to niezwykle istotna sprawa, wspominam chyba za każdym razem jak o tym piszę;). Krwawnik to też witaminy z grupy B. Również ważne dla skóry.

Często jest ona polecana jako sposób przy chorobach wrzodowych. Bywa składnikiem herbat ziołowych mających leczyć właśnie stany zapalne. Kolejne jego działanie również jest związane z układem pokarmowym. Dokładniej pobudza apetyt.

Generalnie rzecz biorac krwawnik jest polecany jako sposob na wzmocnienie odporności. Wracając do stanów zapalnych, to myślę że warto wspomnieć, że można go wykorzystać jako rozwiązanie, jeśli coś się dzieje z jamą ustną. Ot chociażby problemy z gardłem. Jeśli pojawi się jego zapalenie to krwawnikiem możecie płukać usta.

Jak wykorzystuje się zewnętrznie tę roślinę? Oprócz wspomnianego już trądziku, to krwawnik stosuje się między innymi przy różnych stanach zapalnych skóry. Można go na przykład dodać do kapieli. Spotkałem się też z informacją, że krwawnik przydaje się przy problemach ze stanem zapalnym oczu. A jako ciekawostkę dodam, że z tej rośliny przygotowuje się też nalewkę. Ma ona przede wszystkim działanie przeciwbólowe.

Czy każdy może stosować krwawnik pospolity? Nie. Po pierwsze w ogóle musicie uważać. Rośliny zwykle nie mają skutków ubocznych, to jednak nie zwalnia z rozsadku. Na pewno tej rośliny powinny unikać osoby z wrażliwą skórą. W ich przypadku może dojść do podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *