Krwawnik pospolity – sposób na trądzik?

O tym, że moc naturalnych sposobów na różnego rodzaju dolegliwości jest ogromna, dane mi się było przekonać nie raz. Całkiem pokaźna jest też grupa roślin, która może być pomocna w walce z trądzikiem. W jaki sposób robi to krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity

Ogólne informacje

 

Na początek tradycyjnie trochę wiedzy encyklopedycznej. Roślinę tę spotkacie pod wieloma nazwami. W Świętokrzyskim na przykład mówi się na nią żeniszek krwawnik. Roślina ta porasta sporą część Europy i Azji. Spotkać ją można też w Ameryce Południowej.

Osiąga wysokość do 80 centymetrów. Jeśli chcielibyście jej poszukać, to najlepiej wybrać się na pastwiska, łąki i nieużytki. Surowcem zielarskim są wysuszone kwitnące wierzchołki pędów.

Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego

 

Historia jego stosowania jest naprawdę długa. Już w starożytnej Grecji był polecany jako sposób w leczeniu problemu, który teraz potocznie określamy hemoroidami. Krwawnik przede wszystkim ma działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.

Może się okazać pomocny w przypadku, gdy macie problemy z układem pokarmowym lub staracie się pozbyć paru kilo. Krwawnik pospolity pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Roślina ta stosowana jest w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Wrzody żołądka to kolejna dolegliwość z którą można przy jej pomocy walczyć.

Herbata z krwawnika polecana jest jako naturalny sposób na ból głowy. Może być ona również elementem wspomagającym leczenie przeziębienia.

Ale czy pomaga na trądzik?

 

Jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie kremy w których znajduje się wyciąg z krwawnika. Stosuje się go więc na objawy trądziku, czyli pryszcze. Przede wszystkim wspomaga gojenie skóry. I dlatego też kremy z tą rośliną są polecane na owrzodzenia. W pewnym stopniu ma ta roślina wpływ na regulowanie wydzielania sebum. Z perspektywy cery trądzikowej ważne jest są też pierwiastki i witaminy, które się w niej znajdują. To między innymi cynk. Do tego witaminy z grupy B.

Uważajcie jednak!

 

Po pierwsze jeśli jesteście w ciąży, lub karmicie piersią. Unikajcie w tym czasie krwawnika. Jeśli macie wrażliwą skórę, to warto z rozwagą podejść do kwestii stosowania kremów z krwawnikiem. Uczulenie na te roślinę lub składniki się w niej znajdujące, wykluczają możliwość jej używania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *