Kurkuma – poznaj jej właściwości

Uznawana jest za jedną najzdrowszych przypraw. I coś w tym pewnie jest. Stosowano ją już około 5 tysięcy lat. Ma bardzo ciekawe właściwości. Przydatne również skórze. I dlatego – jeśli chcesz o nią zadbać – musisz poznać tę przyprawę.

W zasadzie to Ostryż długi

Tak nazywa się roślina z której pozyskuje się tę przyprawę. Dziko spotkać ją można w Indiach. Uprawiana jest za to w wielu krajach. Takich w których panuje klimat tropikalny. Sama kurkuma to nic innego jak sproszkowane kłącze tej rośliny. Co ciekawe w ojczyźnie tej przyprawy traktowana ona jest nie tylko jako dodatek do potraw. Ma też np. znaczenie rytualne.

Kurkuma dobra na…

Prawie wszystko. Za jej właściwości odpowiada między innymi obecna w niej kurkumina. Co istotne jednak spotkacie się z tym, że zbyt duże ilości mogą być szkodliwe. I dobrze jest to mieć na uwadze. Kurkuma najbardziej znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu „związuje” wolne rodniki. To między innymi może spowolni proces starzenia się organizm. Chociaż nie spodziewałbym się spektakularnych efektów.

Na pewno kurkuma wzmacnia odporność organizmu. Bardzo często wymienia się to, że wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Odpowiedzialny ma być za to tumeron. To olejek eteryczny obecny w tej przyprawie. Przyprawa ta ma również wspomagać pracę serca. A w zasadzie je chronić.

Kurkumę wiąże się również z pracą wątroby. Wyciąg z tej przypraw może być pomocny w przypadku zapalenia dróg żółciowych. Olejki eteryczne, które są bogactwem kurkumy mogą być pomocne w przypadku problemów natury żołądkowej. Mam tutaj na myśli między innymi wzdęcia. Kurkuma ma działanie wiatropędne.

Jak wpływa na skórę?

Posiada jak wspomniałem działanie przeciwzapalne. Do tego trzeba dodać przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. W pewnym stopniu kurkuma reguluje wydzielanie łoju. Można ją dodawać na przykład do koktajli. Zbliżająca się wiosna to bardzo dobry moment na zmianę diety i detoksykację. I kurkuma może być przydatna.

Możesz spróbować maseczki z kurkumy na pryszcze. Spotkałem się jednak z różnymi opiniami. Jeśli już zdecydujesz się na tę przyprawę, to najlepiej moim zdaniem nakładać ją punktowo na zmiany trądzikowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *