Lecznicze właściwości siarki
To jeden z tych pierwiastków na który, jeśli zmagacie się z pryszczami, powinniście zwrócić szczególną uwagę. Generalnie rzecz biorąc, siarka ma bardzo duże znaczenie dla organizmu. Dość powiedzieć, że jest to pierwiastek niezbędny do życia. Oprócz tego, posiada też pewne lecznicze właściwości, które to zresztą są chętnie wykorzystywane.

Z czym mamy do czynienia?
Na początek jak zwykle garść ogólnych informacji na temat naszego dzisiejszego bohatera. Siarka zaliczana jest do grupy makroelementów. Są to pierwiastki, które w naszym organizmie, są w relatywnie dużych ilościach. Makroelementem jest chociażby wapń. Siarka jest związana z dwoma bardzo istotnymi aminokwasami. To cysteina i metionina. Oba niezwykle ważne dla naszego organizmu. Biorą one udział w wielu reakcjach, które w nim zachodzą. Siarka jest między innymi istotna dla funkcjonowania naszego mózgu.
Na co pomaga?
Przechodzimy do właściwej części. Siarka ma pewne właściwości związane między innymi ze skórą i jej przydatkami. Od tych ostatnich zaczniemy. Przydatki to nic innego jak włosy i paznokcie. W tym pierwszym przypadku siarka między innymi pomaga przy przetłuszczającej się fryzurze. Wystarczy wziąć dowolny preparat na taki problem i znajdziemy w nim związki siarki. Polecany jest on też łupieżu. Pierwiastek ma również wpływ na kondycję paznokci.
Jak to jest ze skórą? Zacznijmy od tego, że siarka wykazuje działanie antybakteryjne. I właśnie dlatego jest ona polecana przy różnego rodzaju problemach skórnych. Między innymi i przy trądziku. Związki tego pierwiastka znajdziemy w różnych preparatach na ten problem. Wracając do właściwości siarki, to ma ona też istotne znaczenie dla pracy gruczołów łojowych. Przy trądziku zwykle działają one „zbyt mocno”. Wydzielają nadmierne ilości sebum. To z kolei skutkuje tym, że – przy wystąpieniu innych czynników (np. nieodpowiedniej higieny skóry) – może dochodzić do zatykania ujść wspomnianych gruczołów łojowych. Stąd już prosta droga do stanów zapalnych, czyli pryszczy. I właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na siarkę.
To jednak nie wszystkie właściwości tego pierwiastka. Ponieważ ma działanie przeciwzapalne, to jest on polecany przy problemach ze stawami (np. gdy „toczy” je reumatoidalne zapalenie). Kuracja wodami siarczkowymi jest też stosowana po różnego rodzaju urazach. Kolejna lecznicza umiejętność jest związana z wątrobą. Przyjmowanie siarki zaleca się osobom, które chcą „odtruć” ten ważny gruczoł. Pierwiastek ten wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
W kalafiorze jest sporo siarki
Oczywiście siarkę można dostarczyć przez dietę. Gdzie należy jej szukać? Przede wszystkim do codziennego jadłospisu należy właczyć produkty wysokobiałkowe. Mowa tutaj między innymi mięsie, czy jajkach. Siarkę znajdziemy też w niektórych warzywach. Poznacie je po… zapachu w czasie gotowania. Zwróćcie uwagę na kalafiora i kapustę. W czasie takiej obróbki termicznej i jedno i drugie warzywo, pachnie – mówiąc delikatnie – niemiło. I właśnie dlatego warto je włączyć do diety. Siarka jest też obecna w brokułach, rzepie i rzodkiewce.