Lista produktów mogących mieć negatywny wpływ na skórę
Co istotne – nie muszą. To w jaki sposób wpływają na organizm jest zależne od wielu czynników. Chociażby tego jak dużo jecie danego produktu. Warto jednak znać tę listę.
Czerwone mięso
Zaczniemy od najbardziej „niszczonego” w ostatnich latach produktu. Faktem jest, że to czerwone mięso jest dobrym źródłem istotnego (również dla skóry) żelaza. Niestety w dużej ilości może ono po pierwsze wywoływać zmiany miażdżycowe. Po drugie czerwone mięso jest obwiniane za szybsze starzenie się skóry. Nie namawiam do całkowitego wyrzucenia go z jadłospisu. Warto jednak go ograniczyć. I rozsądnie podejść do rodzaju wybieranego mięsa.
Kawa
To sprawa nieco skomplikowana. Z jednej strony przecież jest on bardzo często polecana jako domowy, naturalny peeling. Złuszczanie skóry przy trądziku to rzecz niezbędna. Problem pojawia się w przypadku picia dużych ilości kawy. W takim wypadku możesz spodziewać się szybszego „uciekania” z organizmu wody. Jej niedobór ma bardzo zły wpływ na stan skóry. Przede wszystkim powoduje jej wysuszenie. W ten sposób szybciej się ona starzeje.
Sól
W małych ilościach skutecznie wzbogaca smak potraw. W dużych… no cóż pewnie znacie niekorzystny wpływ na organizm. Trąbi się o nim od wielu lat. Jeśli chodzi o samą skórę, to sól może być przyczyną „puchnięcia”. Zatrzymuje wodę w organizmie. Jednym z pierwszych symptomów będą worki pod oczami.
Słodycze
No niestety. Bez nich ta lista byłaby niekompletna. Słodycze to przede wszystkim nadmiar cukru. Ten ostatni ma w dużych ilościach bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Jeśli chodzi o skórę to przede wszystkim powoduje on przyspieszanie procesu jej starzenia. Najlepiej więc będzie pozbyć się go z diety. Nie będzie to takie proste. O tym przekonacie się w momencie, gdy zaczniecie czytać etykiety produktów.
Ostra papryka
W tym wypadku zdania są podzielone. Na pewno kapsaicyna odpowiedzialna za ostrość tego warzywa ma pozytywny wpływ na organizm. Dość powiedzieć, że potrafi ona wspomagać proces odchudzania. Jedzenia ostrej papryki ( i generalnie „palących” przypraw) odradza się osobom zmagających się z trądzikiem, czy bardziej ogólnie „niektórymi chorobami skórnymi”. Przede wszystkim w kontekście naczynek. Tych znajdujących się w skórze.