Łopian większy nie tylko na trądzik

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić jedną z roślin, którą zalicza się do grupy detoksykujących (o czym nieco więcej później). Polecana na trądzik, ale jednocześnie posiadającej dużo więcej ciekawych właściwości.

Co warto wiedzieć o Łopianie większym?

To jeden z czterech gatunków występujący w naszym kraju. Mamy też np. Łopian mniejszy. Nasz dzisiejszy bohater osiąga około 2 metrów wysokości. Porasta przede wszystkim dobre gleby. Jeśli dobrze się przyjrzycie to znajdziecie go w zasadzie całej nizinnej części Polski. W górach będzie trudniej. Chociaż w niższych partiach łopian jest obecny.

Wspomaga układ pokarmowy

I to na kilka sposobów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że pozytywnie wpływa na produkcję soków żołądkowych. Ma też pozytywny wpływ na pracę wątroby. Dokładniej rzecz biorąc na żółć. Obie te kwestie powodują, że roślina ta pomoże w trawieniu. Dzięki niej nasz układ pokarmowy łatwiej przyswoi składniki odżywcze z poszczególnych produktów spożywczych.

Wspomaga walkę z cukrzycą

To z kolei dlatego, że niektóre zawarte w łopianie rośliny potrafią regulować poziom cukru we krwi. A dokładniej rzecz biorąc obniżać go. Za tę właściwość łopianu odpowiedzialny jest między innymi związek o nazwie inulina. Nie będzie tutaj wchodzić w kwestie chemiczne:). Dość powiedzieć, że inulina to biały proszek, który wykorzystuje się przy otrzymywaniu substytutu cukru.

Działanie moczopędne

To dość ciekawa właściwość z naszego punktu widzenia. Po pierwsze może być ona pomocniczo stosowana w przypadku walki z trądzikiem. Pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji jest bardzo ważne. Detoksykacja przydatna jest również w przypadku walki z nadmiernymi kilogramami. Działanie takie to także dobra informacja dla osób zmagających się z chorobami dróg moczowych. Łopian może być wykorzystane w ich zwalczaniu.

Na choroby skóry

W tym wypadku mówimy o działaniu zewnętrznym. Łopian większy można wykorzystać jako dodatek do kąpieli. W ten sposób można walczyć z trądzikiem. A dokładniej rzecz biorąc ze zmianami skórnymi. Łopian wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Stosuje się go też w przypadku czyraków i świądu. Można też stosować olej z łopianu. Również bezpośrednio na skórę.

źródło zdjęcia: By Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4470042

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *