Mity na temat trądziku o których trzeba zapomnieć

Można powiedzieć, że w przypadku zdrowia i urody istnieje spore nagromadzenie informacji, powtarzanych z ust do ust, nie mających za wiele wspólnego z prawdą. Takie mity potrafią być nawet zagrożeniem dla naszego życia. Co prawda w przypadku trądziku aż tak źle nie jest (a przynajmniej ja się z takowymi nie spotkałem lub w tej chwili mi nie przychodzą do głowy), ale lepiej się ich wystrzegać.

mity

Trądzik to tylko problem nastolatków

To jeden z częściej powtarzanych mitów. Nie do końca jest on zgodny z rzeczywistością. Spróbujmy uporządkować fakty. Po pierwsze, owszem dużo częściej widujemy młode osoby z trądzikiem. Przy okazji zwróćcie uwagę na to, że dużo więcej nastolatków się z nim zmaga, a nie nastolatek. Tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Trądzik może się pojawić u osób dorosłych. W tym wypadku jednak częściej będzie dotyczył on kobiet, które w okresie dojrzewania mają „łatwiej”.

Mycie twarzy wystarczy

Nie. Bardzo mi przykro, ale samym, nawet bardzo dokładnym myciem, problemu nie rozwiążecie. Oczywiście sporo do powiedzenia mają tutaj czynniki indywidualne (nasilenie zmian trądzikowym, typ cery itd.), ale walka z tym problemem musi odbywać się na kilku frontach. Pomocne mogą być chociażby różnego rodzaju preparaty, czy nawet zabiegi. Owszem, odpowiednia higiena skóry jest oczywiście bardzo ważna. Wciąż jednak jest tylko jednym z elementów kuracji trądzikowej. Warto sobie to dokładnie zapamiętać.

Słońce a trądzik

To też jeden z popularniejszych mitów. Wiele osób wykorzystuje opalanie jako sposób na trądzik. Niektórzy idąc na skróty wybierają solarium. Ani jeden, ani drugi sposób nie jest wskazany. Co prawda, istnieje szansa na to, że promienie UV zniszczą bakterie, a być może nawet „wysuszą” pryszcze. Tylko, że to wcale nie rozwiąże problemu, a dodatkowo pojawi się inny. Przebarwienia na skórze. Z tymi dopiero będzie trudno. Poza tym, jeśli taką kurację słońcem przerwiecie, to może być prawie pewni, że trądzik powróci i to ze zdwojoną siłą. Przy okazji warto też wspomnieć, że nadmierne promieniowanie UV może być nie tylko szkodliwe dla organizmu, ale i przy okazji wpływać na inne metody walki z tradzikiem.

Częste mycie skraca trądzik

Kolejny mit powiązany jest z drugim, który opisałem, czyli z higieną twarzy. Tym razem jednak chodzi o częstotliwość. Można się spotkać z koncepcją, że jeśli często będziecie myli skórę twarzy, to pozbędziecie się trądziku. Prawda jest jednak taka, że sobie zaszkodzicie. Możecie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Ryzykujecie też z drugiej strony nadmiernym łojotokiem, a to tylko pogłębi trądzik. Tak naprawdę wystarczy myć skórę dwa razy dziennie. Ewentualnie po wysiłku fizycznym.

Nie leczę, przejdzie sam

Jeśli lubisz hazard, to próbuj. Prawda jest jednak taka, że z dużą dozą prawdopodobieństwa nic takiego nie będzie miało miejsca. Jeśli pozostawisz trądzik samemu sobie ryzykujesz możliwymi powikłaniami. Problemem będzie też nasilenie się tej dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *