Na te pierwiastki warto zwrócić uwagę

Skupimy się w zasadzie na dwóch. Oba mają spore znaczenie dla naszego organizmu, o czym parę słów chciałbym napisać. Oczywiście będzie też o wpływie na stan skóry, bo to nas tutaj najbardziej interesuje.

źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Sulfur
źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Sulfur

Cynk

Zaczniemy właśnie od tego pierwiastka. Oszczędzę Wam lekcji chemii i napiszę tylko, że zaliczany jest do grupy metali przejściowych. Po raz pierwszy „pojawił się” on ponad 3500 lat temu. Jako miejsce odkrycia podaje się Indie lub Chiny. W Europie za to pojawił się on dopiero w XVII wieku. Można więc powiedzieć, że późno. Skupmy się teraz na tym, dlaczego musimy dbać o jego odpowiednia ilość w diecie (co tak nawiasem odkryto dopiero w 1957 roku).

Cynk między innymi bierze udział w mineralizacji kości. Jest on składnikiem prawie 200 enzymów obecnych w naszym organizmie. Wpływa też na pracę układu odpornościowego. Aby przekonać się o tym jak bardzo to ważny pierwiastek dla naszego organizmu wystarczy doprowadzić do niedoboru. Oczywiście nikogo do tego nie namawiam. Jeśli pojawia się niedobór tego pierwiastka, to przede wszystkim skutkuje niedokrwistością. U dzieci może wystąpić spowolnieniem wzrostu. Niedobór tego pierwiastka odczuje również nasza skóra i właśnie na tym się skupimy. Po pierwsze, jeśli brakuje cynku, to pojawia się problem gorszego gojenia ran. Kolejna sprawa, to możliwe zapalenie skóry. Przy niedoborze cynku mogą wystąpić zmiany łuszczycopodobne. Wszystkich wymienionych chcielibyście uniknąć zmagając się z trądzikiem. Cynk zresztą wspomaga walkę z tym problemem. Czytajcie uważnie etykiety preparatów. Powinniście go znaleźć.

Siarka

To pierwiastek, który nie kojarzy się nam raczej z tym, że może być nam potrzebny, a jednak jest inaczej. Siarka jest wręcz niezbędna nam do życia. Najbardziej istotne jest to, że wchodzi ona w skład dwóch ważnych aminokwasów. To metionina i cysteina. O obu można by napisać niemała rozprawę, ale skupimy się jedynie na siarce i paru istotnych z punktu widzenia skóry rzeczach. I znowu pokażę to poprzez niedobór tego pierwiastka. Jeśli wystąpi to możemy się spodziewać między innymi rogowacenia naskórka. To jednak dopiero początek problemów. Niedobór siarki może prowadzić do problemów z włosami. Staja się one łamliwe i wypadają w dużych ilościach. Siarka wpływa także na stan paznokci. Jej niedobór może powodować w końcu to, co nas tutaj najbardziej interesuje, czyli nasilenie zmian skórnych.

Siarka jest wykorzystywana w walce z trądzikiem. To efekt tego, że ma działanie przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Pierwiastek ten pozwala również oczyszczać pory. To zwłaszcza przy trądziku jest bardzo ważne. Siarkę znajdziecie w różnych preparatach nie tylko tych, których zadaniem jest walka z tą dolegliwością. Pierwsze co nasuwa mi się na myśl, to szampony przeciwłupieżowe.

A jeśli chodzi o dostarczanie siarki do organizmu, to tutaj zasada jest dość prosta. Im więcej białka (oczywiście mówimy o rozsądnych ilościach), tym więcej tego pierwiastka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *