Najlepsze olejki do cery trądzikowej
Ostatnio pisałem o olejach. Jaka jest różnica między nimi a olejkami eterycznymi? Co najmniej kilka ale nas tutaj najbardziej interesuje to, że do domowych specyfików tych drugich dodajemy jedynie parę kropli. Nie mogą być one bazą.
Olejek cyprysowy
To substancja uzyskiwana w procesie destylacji z cyprysa śródziemnomorskiego. Olejek ten stosowany był już w Starożytności. Jest on polecany między innymi na żylaki. Nas tutaj jednak najbardziej interesuje jego wpływ na skórę. Po pierwsze olejek ten ma właściwość regulowania wydzielania sebum. Przyda się więc przy cerze tłustej. Przy trądziku regulacja pracy gruczołów łojowych jest równie ważna.
Olejek z drzewa herbacianego
Podobnie jak pozostałych nie można go stosować bezpośrednio na skórę. Jedyne co uzyskamy to podrażnienia. Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany z rośliny, która… nie ma nic wspólnego z herbatą. Tak została jednak omyłkowo potraktowana. Skupiając się jednak na samym olejku, to przede wszystkim znany jest ze swojego działania przeciwbakteryjnego. Jest pomocny w walce z pryszczami, ale jedynie gdy przyjmują postać lekką, ewentualnie średnią. Spotkałem się też z koncepcją stosowania tego olejku w przypadku problemów z infekcjami dróg moczowych.
Olejek lawendowy
Nie lubię jego zapachu, ale i tak postanowiłem go umieścić. Ten pierwszy można przeboleć patrząc na właściwości jakie ten olejek posiada. Po pierwsze jest on środkiem przeciwzapalnym. Można więc dzięki niemu zapobiegać pojawianiu się pryszczy. W pewnym przynajmniej stopniu. Olejek lawendowy przyspiesza też proces gojenia się skóry. Wygładza ją przy okazji. Olejkowi lawendowemu przypisuje się zapobieganiu wystąpieniu blizn.
Olejek miętowy
Ten to dopiero ma szerokie zastosowanie. Poleca się go między innymi na katar, problemy z koncentracją czy grzybicę. Można go też stosować na walkę z pryszczami. Mięta ma między innymi wspominane już działanie przeciwzapalne. W pewnym stopniu też odświeżające. Olejek miętowy można wykorzystać do parówek. Dzięki temu między innymi pozytywnie wpłyniemy na pracę gruczołów łojowych. Taki sposób oczyszcza też skórę. Przyda się przy walce z trądzikiem. Jedyne o czym trzeba pamiętać – po takiej parówce należy przemyć skórę chłodną wodą.