OCM – oczyszczanie skóry

Zapewne słyszeliście o tej metodzie. Jeśli nie to zaraz będziecie mieli szansę się paru rzeczy o OCM dowiedzieć. Metodzie, która ma wielu zwolenników, ale i również swoje wady, o czym trzeba wyraźnie wspomnieć.

olej rycynowy

OCM to oczyszczanie skóry przy pomocy olejów. Założenie tej metody jest proste i brzmi „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. To sposób, który zwykle jest polecany przez osoby unikające używania do oczyszczania skóry różnego rodzaju żelów myjących, może i działających, ale naruszających naturalny płaszcz ochronny naskórka. Z drugiej strony mają one i swoje zalety. Wróćmy jednak do OCM.

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim czterech rzeczy. Po pierwsze oleju bazowego. Po drugie jakieś ściereczki. Po trzecie oleju rycynowego. Ostatni składnik to woda (ciepła i zimna). Zacznijmy od tego pierwszego składnika. Czym jest olej bazowy? Dwie zasady obowiazujące przy jego wyborze brzmią: nierafinowany i tłoczony na zimno. Może być to olej lniany, z pestek winogron i ze słodkich migdałów. To mamy załatwione. Olej rycynowy to prostu olej rycynowy. Kupicie go praktycznie w każdej aptece. To jego zadaniem będzie oczyszczanie skóry. Nie stosujcie go jednak samodzielnie, bo może przesuszyć tę ostatnią.

Na skórę (nie myjcie jej wcześniej, ewentualnie opłuczcie) nałożcie nieco mieszanki olejów. Następnie delikatnie go wmasujcie w skórę. Lepiej unikać okolic oczu (chociaż tutaj zdania są podzielone). Następnie ściereczkę (z mikrofibry) zamoczcie w ciepłej wodzie i przyłóżcie do skóry. Po kilkunastu (kilkudziesieciu sekundach) pory powinny się otworzyć. Potem przetrzyjcie skórę szmatka. Cały proces można powtórzyć.

Jakie efekty możecie osiagnać?

Zwykle wymienia się kilka. Po pierwsze skóra powinna stać się jasna, nawilżona i miękka. Kolejna zaleta to oczyszczenie porów. Generalnie skóra nabierze kolorytu. Poprawi się również krażenie. To akurat efekt wspominanego masażu. Czy stosując OCM możecie pozbyć się pryszczy? Na pewno można stosować taką metodę w sytuacji, kiedy trądzik ma małe nasilenie. Powinno pomóc, jeśli jest on efektem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli problem jest zaawansowany, macie dużo ran, strupków itd., to nie stosujcie OCM.

Chociaż generalnie zdania co do stosowania go  przy trądziku są podzielone. Przeciwwskazaniem jest cera naczynkowa (więcej na jej temat tutaj). Wspomniałem na początku o pewnych wadach. Spotkać się można z dwoma głównymi. Pierwsza to tzw. kaszka. Czego jest efektem? Jednym z winowajców ma być olej rycynowy. Przyczyną może być też zbyt mocne przecieranie skóry ściereczką.

Drugim problemem jest wysyp pryszczy. To również może być efektem uczulenia na któryś ze składników, a więc jeden z olejów. Może właśnie zły wybór? Tak już na koniec powiem, że do tej misktury można dodać olejek o działaniu antyseptycznym. Może to być na przykład z drzewa herbacianego (nie w każdym jednak przypadku się on sprawdzi, bo jest dość silny i może podrażnić). Drugim, często polecanym rozwiązaniem jest olej tamanu. O nim parę słów następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *