Parę porad dotyczących trądziku

Tylko kilka, bo tak naprawdę temat to rozbudowany, wielopłaszczyznowy. Pewnie w niedługim czasie pojawią kolejne pomysły na to jak sobie radzić z trądzikiem. Niektóre z nich mogą być oczywiste i znane, inne już nie. Przeglądając sieć można czasem trafić na naprawdę dziwne pomysły i porady związane z trądzikiem. Część z nich na przykład bierze pod uwagę… rozwój technologiczny.

mleko

To prawda. Nie wymyśliłem tego teraz;). Jeśli zmagasz się z trądzikiem to w miarę możliwości lepiej nie rozmawiaj przez komórkę przykładając ją do boku twarzy. Dziwne? Nic bardziej mylnego. Ekran naszego telefonu to siedlisko bakterii. Przy trądziku konieczne jest zachowywanie wszelkich zasad higieny. Oczywiście ciężko będzie się pozbyć wszystkich bakterii ze skóry, ale warto przynajmniej je ograniczyć. Zresztą tę poradę związaną z komórkami można rozbudować. Przy problemu z trądzikiem generalnie warto unikać kontaktu z przedmiotami w przypadku których istnieje spore ryzyko obecności dużych ilości bakterii.

Nie wyciskaj…

To już nieco bardziej przyziemna, ale równie potrzebna rada. Bardzo często zapominamy o możliwych konsekwencjach (bądź nie mamy ich świadomości). Pryszcze wyciskamy, bo są mało estetyczne i negatywnie wpływają na wygląd. Aspekt ustalmy bardzo ważny. Konsekwencją wyciskania pryszczy mogą być blizny potrądzikowe. Te są jeszcze mniej estetyczne. Wciąż nie do końca wiadomo jaki jest bezpośredni proces wpływu wyciskania pryszczy na ewentualne pojawienie się blizn potrądzikowych. Mówi się o takim o połączeniu, więc warto mieć to gdzieś „z tyłu głowy”.

Tego lepiej unikaj

Kolejna kwestia związana jest z tym co jemy. Tutaj znowu eksperci mają różne zdanie. Z jednej strony pojawiają się koncepcje, że od tego co znajduje się na talerzu może zależeć nasilenie zmian trądzikowych. Po drugiej stronie barykady stoją ci, którzy twierdzą, że nie ma to żadnego znaczenia. Załóżmy jednak przez chwilę, że to na pewno pierwsza koncepcja jest w 100% prawdziwa. Czego należy unikać? Przede wszystkim winą obarcza się mleko i produkty mleczne. Zaostrzenie zmian trądzik ma być związane z dietą w której zbyt dużo jest białka. Tutaj warto też nadmienić, że soi przypisuje się negatywny wpływ na tę przypadłość.

W kontekście diety mówi się również, żeby lepiej unikać wszelkiego rodzaju fast foodów. Niewskazany jest też alkohol i palenie papierosów.

Kompleksowa walka

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, to musisz nastawić na pewne wyrzeczenia, ale też konieczne będzie regularna i odpowiednia higiena. Walka z tym problemem, jeśli ma zakończyć się powodzeniem i uniknięciem wspominanych blizn potrądzikowych, winna być kompleksowa. W miarę możliwości i potrzeb obejmować kilka metod (np. preparatów, zabiegów itd.). Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze powinno być zdrowie i rozsądek. Bez tego ostatniego skuteczność walki z trądzikiem będzie bardzo dyskusyjna. Niemądre posunięcia mogą dodatkowo prowadzić do pojawienia się innych problemu lub nasileniu zmian skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *