Poznaj właściwości witaminy E

Nazywana bardzo często eliksirem młodości. I faktem jest jej pozytywny wpływ na skórę o którym też napisze. Witamina E jednak ma zdecydowanie więcej do powiedzenia w naszym organizmie.

Czym jest?

W zasadzie to mamy tutaj do czynienia z grupą związków chemicznych. W jej skład wchodzą między innymi tokoferole. To witamina, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. To główny przeciwutleniacz w naszym organizmie.

Wpływa na układ krwionośny

Przede wszystkim ma działanie przeciwzakrzepowe. Zmniejsza agregację płytek krwi. Czyli mówiąc prościej zapobiega ich zlepianiu. Warto też dodać, że witamina E wspomaga czerwonki krwinki. Dokładnie wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. I myślę, że warto wspomnieć o tym, iż witamina E uczestniczy w transporcie tlenu, ale także różnych składników odżywczych. To niezwykle ważna rola. Ograniczę ją jednak w tym momencie do skóry. To dzięki tej witaminie dostarczamy je ważnych składników.

Dla mężczyzn i kobiet

Paniom witamina E jest potrzebna w czasie ciąży. Ma ona wpływ na prawidłowy przebieg tej ostatniej. Wpływa na rozwój płodu. Polecana jest kobietom, które planują zajść w ciążę. W przypadku Panów witamina E również związana jest z prokreacją. Wykorzystywana jest do leczenia problemów z płodnością.

Wpływ na skórę

Witamina E jak wspomniałem to przeciwutleniacz. To oznacza, że ogranicza on szkodliwe działanie nadmiaru wolnych rodników. Te ostatnie mają między innymi negatywny wpływ na skórę. Dość powiedzieć, że są obwiniane za jej szybsze starzenie się. Przede wszystkim witamina E wpływa na nawilżenie skóry. W ten sposób zapobiega jej wysuszeniu. Warto mieć świadomość, że witamina E chroni przede szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Z drugiej strony te ostatnie „niszczą” ją. Witamina E ma też pozytywny wpływ na stany zapalne. W tym sensie, że je łagodzi:). Czyni więc skórę gładszą.

olej

Jeśli chcesz włączyć do diety witaminę E to przede wszystkim musisz do diety włączyć oleje roślinne. Oczywiście z nimi warto ostrożnie. Jeśli starasz się dbać o wagę:). Witaminę E znajdziesz też między innymi w orzechach. Jadłospis warto wzbogacić też o pomidory, pełnoziarniste pieczywo i kiełki pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *