Przeciwutleniacze a trądzik

Dzisiaj będzie trochę groch z kapustą:). Głównym jednak przesłaniem, które od razu na początku chciałbym umieścić jest to, że przeciwutleniaczom przypisuje się właściwości wspomagające leczenie trądziku. W jaki sposób mają one pomóc? O tym między innymi dowiecie się z tekstu.

przeciwutleniacze

Z jednej strony skupimy się na tym czym są te przeciwutleniacze i jaki mają wpływ na trądzik. Z drugiej z kolei trochę też na tym jak je dostarczać do organizmu. Będzie więc słowo o diecie.

Czym są?

Najpierw odpowiedź na to dość oczywiste pytanie. Przeciwutleniacze zwane też antyoksydantami to organiczne związki chemiczne. Same występują w niewielkim stężeniu. Nie jest to jednak w żadnym wypadku ich wada. Przeciwutleniacze przede wszystkim mają za zadanie przeszkadzać wolnym rodnikom. Te ostatnie w dużych ilościach, to sporo szkód. To one między innymi odpowiadają za szybsze starzenie się organizmu w tym też skóry. Antyoksydanty występują przede wszystkim w roślinach i wszystkim co można z nich zrobić. O czym za chwilę się przekonacie. Łatwo też spotkać je w suplementach diety. To efekt niemałej kariery jaką zrobiły antyoksydanty w ciągu ostatnich powiedzmy kilkunastu lat. Maja pomagać one między innymi zapobiegać występowaniu nowotworów. Kolejna ich zaleta to ochrona nas przed chorobą niedokrwienną serca. To oczywiście tylko przykłady. Przeciwutleniacze mają też pomagać przy dość specyficznym problemie, bo chorobie wysokościowej. Taka ciekawostka.

Co to ma wspólnego z trądzikiem? A już tłumaczę. Jednym z przeciwutleniaczy jest resweratrol. Występuje on w winogronach i produktach, którego z niego powstaja, czyli np. w czerwonym winie. Oczywiście nikogo tutaj nie namawiam do picia tego ostatniego. Chodzi o sam przeciwutleniacz. Otóż jak się okazuje może on wzmacniać terapię przy trądziku. Dotyczy to zwłaszcza używania preparatów zawierających nadtlenek benzoilu. Tak mi się przypomniało w tym momencie, że wspominany przeciwutleniacz można też znaleźć w czekoladzie.

Antyoksydanty w diecie

I tutaj dość płynie przejdziemy do drugiej części. Jedną z rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy trądziku jest dieta. Bardziej jednak na zasadzie co jeść, aby być zdrowym i nie przysparzać organizmowi kolejnym problemów. Można też przez jadłospis dostarczać konkretnych składników potrzebnych właśnie skórze. W ten sposób ułatwić walkę z trądzikiem. Dostarczmy więc przeciwutleniacze. Jak to zrobić?

Jest to prostsze niż się może wydawać. Do diety wystarczy włączyć między innymi witaminę C i E. To bardzo silne przeciwutleniacze. Na szczęście nie będzie z tym większego problemu. Pierwsza z witamin obecna jest w wielu warzywach i owocach. Najbardziej znane to cebula i cytrusy. Te ostatnie jednak nie są aż tak w nią bogate. I tak jednak warto je oczywiście włączyć do codziennej diety. Nieco tylko trudniej będzie z witaminą E. Ten przeciwutleniacz można dostarczyć między innymi dzięki olejowi słonecznikowemu. Do jadłospisu możecie też włączyć migdały i orzechy laskowe. Co jakiś warto zjeść tłustą rybę.

One thought on “Przeciwutleniacze a trądzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *