Przetacznik leśny – sposób na trądzik?

Jeżeli czytacie mojego bloga w miarę regularnie, to wiecie, że sporo piszę tutaj o naturalnych metodach na trądzik. Wyszykuję coraz to nowe rozwiązania. Dzisiaj macie okazję poznać – jeśli jest Wam obcy – przetacznika leśnego.

Trochę ogólnych informacji

Od tego właśnie zaczniemy. Uważam, że żeby na coś się zdecydować, trzeba to poznać. Przetacznik leśny to rośliną, którą zalicza się do rodziny babkowatych. Gdzie ją możecie znaleźć? W zasadzie na terenie całej Polski. Spotkacie się jeszcze z jednym określeniem tej rośliny. Przetacznik lekarski – tak dokładnie brzmi. Jasno wskazuje, że roślina ta ma jakieś właściwości zdrowotne.

Przetacznika spotkacie nie tylko w naszym kraju. W sumie cała Europa jest tą rośliną porośnięta. A jeśli zdarzy się Wam wizyta w Azji, albo Afryce to też będziecie mieli ją okazję zobaczyć.

Przetacznik osiąga do 20 centymetrów. Cechą charakterystyczną jest to, że roślina jest jakby owłosiona. Jej kwiaty są fioletowoniebieskie. Widać na nich „żyłki”. Przetacznik kwitnie od czerwca do sierpnia. Lubi suche lasy i wrzosowiska.

Właściwości przetacznika lekarskiego

Roślina to mało znana, ale w medycynie ludowej stosowana od dawna. Przypisuje się jej różne właściwości. Przetacznik lekarski ma między innymi wspomagać gospodarkę cholesterolową. Zwolennicy stosowania tej rośliny wskazują, że pomaga ona również w przypadku gdy mamy problemy z pamięcią i koncentracją.

Jeśli macie problemy z trawieniem, to również przetacznik się przyda. Generalnie poprawia on pracę układ pokarmowego. Wiem też, że chętnie stosuje się go przy problemach z płucami. Jest naturalnym lekiem na astmę i krwioplucie.

Przetacznik lekarski a trądzik

Roślina ta jest stosowana przy niektórych dolegliwościach skórnych. Przykładowo może być pomocna przy egzemie. W ten sposób stosuje ją wraz z pokrzywą. Przetacznik jest pomocny przy różnego rodzaju wypryskach skórnych (również tych nieznanego pochodzenia, chociaż to lepiej skonsultować).

Może być w końcu wykorzystywany przy walce z trądzikiem. Czy pomaga? Spotkałem się z różnymi opiniami, jeśli mam być szczery. Co istotne roślinę tę wykorzystuje się zewnętrznie. Do przemywania skóry na której pojawiły się zmiany trądzikowe.

W jaki sposób stosować przetacznika lekarskiego? Kupicie go w zasadzie w każdym sklepie zielarskim. Można oczywiście i w sieci. Susz zalejcie przegotowaną wodą. Co ważne nie powinna być ona gorąca. Następnie odstawcie na 6 do 8 godzin. Możecie przykryć. Po tym czasie przetacznik jest gotowy do stosowania.

źródło zdjęcia: By AnRo0002 – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39839730

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *