Rezorcyna – czy pomoże mi na trądzik?
Zostałem ostatnio zapytany o ten właśnie związek chemiczny. Nie da się ukryć, że jest on często składnikiem kosmetyków, również tych przeznaczonych do walki z trądzikiem. Pytanie brzmi – czy faktycznie jest skuteczny?
Czym jest rezorcyna
Na początek kilka ogólnych informacji. To organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy fenoli (wiąże się to z właściwościami kwasowymi). Rezorcyna jest bardzo chętnie wykorzystywana jako składnik klejów i leków. Przy produkcji żywic również. No i znajdziecie go w farbach do włosów i preparat do układania fryzury.
Jakie właściwości ma rezorcyna?
No trzeba przyznać, że jest tego sporo. Postanowiłem więc wymienić jedynie kilka. Rezorcyna między innymi posiada:
– właściwości złuszczające
– działanie antybakteryjne
– wpływa na pracę gruczołów łojowych
– działanie zmiękczające
I właśnie z powodu wymienionych wyżej właściwości znajdziecie go w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej (także peelingach) Rezorcynę wykorzystuje się w preparatach na blizny. Między innymi te powstałe w wyniku trądziku. Kosmetyki z tym składnikiem poleca się osobom zmagającym się z cerą tłustą i mieszaną. Warto myślę wspomnieć, że nasz dzisiejszy bohater ma działanie grzybobójcze.
Czy rezorcyna pomoże na trądzik?
Odpowiedź na to pytanie jest dwuczęściowa. Po pierwsze rezorcyna w pewnym stopniu ograniczy nadmierne wydzielanie sebum, zmniejszy też liczbę pryszczy. Tylko warto mieć świadomość, że jest to działanie doraźne. I to ta druga część odpowiedzi. Rezorcyna nie załatwi problemu przyczyny trądziku. W pewnym stopniu pomoże pozbyć się efektów. Wciąż jednak zostaje przyczyna. Bez jej pozbycia się stosowanie rezorcyny może być po prostu bezcelowe.
Czym walczyć z przyczyną trądziku?
Czymś co jest skuteczne:). W tym momencie najchętniej stosowanym rozwiązaniem (zarówno w USA i Europie Zachodniej) jest preparat Nonacne. Po pierwsze oparty na całkowicie naturalnym składzie (jeśli nie wierzysz sprawdź na stronie producenta: Nonacne.pl). Po drugie uderza właśnie w przyczyny trądziku. I to wszystkie. Polecany jest zarówno przy trądziku młodzieńczym, jak i tym występującym u osób dorosłych.