Sebum i trądzik – wiesz co je łączy?

Na to pytanie postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Jest ono niezwykle ważne, tak jak i sposoby, które pozwolą walczyć z nadmiarem tego pierwszego. Wiedzą o tym doskonale osoby zmagające się z takim problemem. Na to też będę miał rade;).

Czym właściwie jest to straszne sebum?

To łój. Z taką nazwą pewnie się spotkaliście. „Sebum” to właściwie łacińskie określenie. Jest on wydzielany przez gruczoły łojowe. Ma swoje zadania do spełnienia. Łój bardzo często określa się „naturalnym lubrykantem skóry”. Ma ona na nią pewien wpływ. Po pierwsze nawilża skórę. Często też zapewnia jej ochronę. Przed czym? Bakteriami i wirusami. Ciekawostką może być to, że łój ma znaczenie dla kryminalistyki. To przez sebum (między innymi) można znaleźć odciski palców. Łój składa się z różnych „rzeczy”. Są w nim chociażby kwasy tłuszczowe, woski i cholesterol.

A trądzik?

Na to pytanie odpowiedź zna każdy, kto się z nim zmaga. Pewnie wiele osób przytoczyło by parę niecenzuralnych określeń;). Skupię się jednak na bardziej „naukowym” podejściu. Trądzik to choroba skóry. Najczęściej atakuje nas w okresie dojrzewania. Od paru lat jednak coraz młodsze osoby się z tym zmagają. O tym może jednak innym razem. Trądzik pojawia się też u osób dorosłych (pisałem o tym tutaj).

Co go powoduje? Czynników, które mogą wywoływać zmiany skórne, jest co najmniej kilka. Wymieniłbym tutaj między innymi kwestie związane z pielęgnacją skóry i stres. To jednak oczywiście nie wszystko.

Co więc wspólnego mają sebum i trądzik

Nadmiar tego pierwszego może skutkować dużą ilością pryszczy. I to jest odpowiedź na to pytanie ze wstępu. W zasadzie działa to w bardzo prosty sposób. Duża ilość sebum plus brud (może to być kurz), to po pierwsze zatykanie ujść gruczołów łojowych. Po drugie nasilenie stanów zapalnych, czyli pryszczy.

Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. To jednak nie wszystko. Czas odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie.

Nonacne w promocyjnej cenie 

Jak walczyć z nadmiarem sebum?

Można to robić „od wewnątrz” organizmu. Najprostszym rozwiązaniem jest preparat w postaci kapsułek. Oczywiście skuteczny i zawierający odpowiednio dobrane składniki. Preparat Nonacne oparty jest o naturę. To dobra informacja, bo składniki w nim zawarte są pozbawione skutków ubocznych.

Za walkę z nadmiarem sebum odpowiada ekstrakt z czerwonej koniczyny. Powszechnej w naszym kraju rośliny, która ma takie a nie inne działanie. Dodatkowo w preparacie tym można znaleźć składniki wykazujące właściwości antybakteryjne. To również bardziej ważne w walce z trądzikiem.

Spotkacie się też ze stwierdzeniem, że źle skonstruowana dieta może powodować nadmierne wydzielanie sebum. Dokładniej rzecz biorąc, to obecność pewnych produktów. I to na dłuższą metę możecie się z tym liczyć (chociaż nie zawsze). Zwykle wymieniane w takim przypadku są ostre przyprawy. Na pewno warto uważać z tłustym i ciężkostrawnym jedzeniem. Dla Waszego zdrowia przede wszystkim. W pewnym stopniu ma ono związek z trądzikiem, czy raczej „może mieć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *