Skąd bierze się trądzik młodzieńczy?

Spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj na tak postawione pytanie. Trądzik „młodzieńczy”, bo dotyka wszak każdą młodą osobę, prawda? No nie do końca. Jest to owszem dolegliwość bardzo powszechna, ale nie każdemu musi się przytrafić.

źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

I od tego właśnie zacznę. Na trądzik młodzieńczy cierpi dużo większy odstetek młodych mężczyzn niż kobiet. Z czego to wynika? Z kilku czynników co najmniej, ale bez wątpienia jednym z ważniejszych jest działanie aktywnej formy testosteronu. Dokładnie rzecz ujmując jej wpływu na gruczoły łojowe. U młodych mężczyzn, kiedy pojawiają się zaburzenia hormonalne związane z dorastaniem, do głosu dochodzi właśnie wymieniony testosteron i jego formy. Mogą one powodować zaburzenie pracy gruczołów łojowych w skórze. To większa szansa na zmiany skórne.

Co powoduje trądzik?

W zasadzie już Was naprowadziłem na drogę. Szacunkowo nawet 95% chłopców ma problem z tą dolegliwością. W przypadku młodych kobiet jest to mniejszy odsetek. Aczkolwiek warte zauważenia jest to, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, coraz młodszych osób – w tym również dziewczynek – dotyczy problem trądziku.

Jak już wspomniałem jednym z winowajców jest nadmierna ilość wydzielanego sebum. To jednak nie wszystko co czyni nam tutaj problem. „Schody” zaczynają się w momencie, gdy łój jest blokowany, a dokładnie rzecz biorąc zatykane są gruczoły, którymi jest on wydzielany. Co je zatyka? Najbardziej ogólnie można by powiedzieć, że brud. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbacie o skórę twarzy, to nasilenie zmian trądzikowych macie jak w banku. Istotne w tej materii jest jak ją myjecie i oczywiście czym. Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Są też konkretne produkty mające powstrzymać wydzielanie się nadmiernych ilości sebum. Nie będe jednak tego tematu tutaj rozwijał.

Sebum jest pożywką dla różnej maści „żyjątek” obecnych na naszej skórze. Bakterie, drożdże i tak dalej mogą wpływać na zmiany trądzikowe. Szczególnym problemem są pierwsze wymienionych. To właśnie z tego powodu najbardziej skuteczne w walce z trądzikiem są produkty, składniki itd. które mają właściwości bakteriobójcze. Myślę tutaj przede wszystkim o naturze, ale przecież tworzy się też syntetyczne składniki różnego rodzaju preparatów.

Jaki wpływ ma dieta na zmiany trądzikowe?

Temat pojawił się już 2 razy, ale myślę, że to nie koniec. Wynika to między innymi z tego, że wciąż nie ma jasnych, wiarygodnych dowodów na to, że to znajdzie się na Waszym talerzu może mieć bezpośrednie przełożenie na nasilenie trądzików (w zasadzie wciąż pojawiają się nowe). Z drugiej strony nie ma też konkretnych argumentów przeczących takiej tezie. Skutkiem tego jest wzajemne siłowanie się zwolenników jednej i drugiej frakcji, że tak to nazwę. Faktem jest jednak, że co pewien czas pojawia się spis produktów, których lepiej przy trądziku unikać. Warto jednak dość dokładnie się wczytywać w takie artykuły, bo może się okazać, że niekoniecznie chodzi o dolegliwość, która nas tutaj najbardziej interesuje. Często takie artykuły dotyczą trądziku różowatego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *