Składniki ważne dla skóry – cynk

Postanowiłem rozpocząć serię tekstów dotyczących pierwiastków i witamin dla Twojej skóry. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, musisz koniecznie o nie zadbać. Na początek Cynk. Pierwiastek o wielu obliczach.

Co warto wiedzieć o cynku?

To pierwiastek, który odkryty został w Azji. Wciąż nie wiadomo czy wcześniej miało to miejsce w Chinach czy w Indiach. Wiadomo, że było to przed 1500 p.n.e. W Europie cynk pojawił się bardzo późno. Tak naprawdę „głośno” o nim zrobiło się dopiero w XVII wieku. Nie będę Cie tutaj zanudzał sposobem w jaki pozyskuje się cynk. To dla Ciebie nieistotne. Skupmy się na czymś innym.

Cynk a organizmie

Wchodzi w skład niemal 80 enzymów, które odpowiadają za wiele istotnych kwestii dla codziennego funkcjonowania. Można powiedzieć, że bez cynku Twój organizm nie będzie mógł pracować. Przykładowo ma on ogromne znaczenie dla działania tarczycy. Bierze on też udział w metabolizmie węglowodanów i białek. Nie można zapomnieć o tłuszczach. Cynk powiązany jest syntezą DNA. To jednak nie wciąż nie wszystkie funkcje tego pierwiastka. Ma on ogromne znaczenie dla układu odpornościowego.

Dopuść do jego niedoboru, a sam się o tym przekonasz. A z ciekawych objawów takiej sytuacji, to jeśli w organizmie braknie cynku, będziesz mieć problem z… odczuwaniem smaku i zapachów. Pierwiastek ten wpływ na pracę mózgu.

Cynk a skóra

Dochodzimy do spraw najważniejszej. Cynk to pierwiastek niezwykle ważny dla stanu skóry, ale też i włosów oraz paznokci. Skupię się na tej pierwszej. Czy wiesz, że cynk wspomaga proces gojenie ran. Przyspiesza go. Ma to ogromne znaczenie w walce z trądzikiem. Cynk to jeden ze składników preparatu Nonacne. To skuteczne rozwiązanie na trądzik.

Rozpocznij kurację już teraz

Bez tego pierwiastka Twoja skóra stanie się wyraźnie sucha. Tak przy okazji dodam, że na ten pierwiastek należy zwrócić uwagę właśnie teraz latem. Wspomaga on proces ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

owoce-morza

Gdzie szukać cynku?

Najprościej byłoby zajadać się owocami morza. Niestety dla wielu osób oznacza to poważny problem. Po pierwsze nierzadka jest alergia na nie. Po drugie nie każdy lubi ostrygi czy krewetki. Na siłę przecież nikogo nie można zmuszać;).

Na szczęście można ten pierwiastek znaleźć też w innych produktach. Przykładowo jest obecny w kaszy gryczanej. Do diety warto też włączyć nabiał i jajka. Przekąską, która zawiera sporo cynku są pestki z dyni. Cynk znajdziesz też w niektórych roślinach strączkowych. Pokrzywa, która jest polecana jako sposób na piękną skórę (i włosy) zawiera pewne ilości tego pierwiastka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *