Składniki ważne dla skóry – siarka

W tym miesiącu pisałem już o witaminie C. Składniku, który jest niezwykle ważny, kiedy walczysz z trądzikiem. Siarka zwykle wymieniana jest w kontekście włosów. Jest ona istotna również w sytuacji w której walczysz z trądzikiem.

Co wiesz o siarce?

Przede wszystkim to, że siarkowodór nie jest zapachem w okolicy którego chcemy przebywać:). To fakt. Na pewno też kojarzycie z lekcji chemii kwas siarkowy. Nasz dzisiejszy bohater w normalnej temperaturze (czyli tzw. pokojowej) nie jest zbyt aktywny. Pokłady siarki w Polsce to przede wszystkim rejon Tarnobrzega (obecnie województwo Podkarpackie) i nieco dalej w stronę Kielc.

Nie mamy jednak jej zbyt dużo. Na pewno jednymi z największych potentatów, jeśli chodzi o złoża siarki, są m.in. USA i Ukraina. I na tym zakończę ten temat ogólnej wiedzy o tym pierwiastku. No może jako ciekawostkę dodam, że wzmianki na jego temat pojawiły się w Biblii i u Homera.

Jaki wpływ ma siarka na Twój organizm?

Najprościej byłoby napisać, że ogromny. Rozwinę jednak nieco tę wypowiedź;). Jest nam ona niezbędna do życia. Wchodzi przede wszystkim w skład dwóch aminokwasów. To metionina i cysteina. Siarka to też składnik wielu witamin. Wspomniane aminokwasy biorą udział w skomplikowanych procesach biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. W to nie będziemy się zagłębiali.

Dość powiedzieć, że siarka jest np. bardzo istotnym pierwiastkiem dla naszych stawów. To składnik pomagający przy reumatyzmie. Kolejne zadania siarki są związane z wątrobą. Pierwiastek ten poleca się w sytuacji, gdy dopadnie ją jakąś dolegliwość. Kurację związkami siarki zaleca się również po urazach np. narządów ruchu.

Siarka jak wspominałem jest ważna dla włosów. Zwykle, jeżeli dany składnik ma wpływ na fryzurę, to ma też znaczenie dla skóry. Nie inaczej jest w przypadku siarki. Przede wszystkim w przypadku niedoboru tego pierwiastka, Twoja skóra straci jędrność i blask.

Siarka bardzo często jest wykorzystywana w kosmetykach na trądzik. Przyjrzyj się uważnie składowi tych, których używasz. Przydaje się ona zwłaszcza w przypadku osób mających problem z nadmiernym wydzielaniem łojotoku.

rzodkiewka

Gdzie znajdę siarkę?

A nie będzie z tym większego problemu. Zwłaszcza teraz latem. Siarka jest obecna między innymi w warzywach. Ja ze swojej strony polecam kalafiora, którego bardzo lubię. Do diety włącz też kapustę, brokuły, chrzan i rzodkiewkę. Doskonałym źródłem tego pierwiastka są produkty wysokobiałkowe. Siarka to też owoce, między innymi morele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *