Sprawdź zawartość swojej kuchni, a znajdziesz tam cenne składniki dla skóry

Tytuł mógłby być hasłem reklamującym kosmetyki przygotowywane w domowym „zaciszu”. No może nieco za długim i też niezbyt chwytliwym, ale na pewno prawdziwym. W kuchni, spiżarni (jeśli takową macie) znajdziecie sporo produktów zawierających cenne składniki właśnie dla skóry.

Pomocne będą zarówno przy walce z trądzikiem, jak i pielęgnacji. Niektóre z nich pozwalają też zapobiegać różnego rodzaju zmianom skórnym. Generalnie rzecz biorąc nie mają one zwykle skutków ubocznych, ale i tak warto uważać. Jeśli pojawiają się jakieś zaczerwienienia i długotrwałe pieczenie skóry, to znak, że lepiej z danego sposobu zrezygnować. Zostaliście ostrzeżeni, więc zaczynamy.

kuchnia

Olej i miód.

Na początek ten drugi. Miód znany jest przede wszystkim ze swojego pozytywnego działania w przypadku przeziębienia. Zawiera jednak składniki cenne z punktu widzenia skóry. Miód ma działanie antyseptyczne, czyli dezynfekujące. To właśnie dlatego można go zastosować w przypadku trądziku. Tak przy okazji, miód rozjaśnia też skórę. Na jaki olej warto się zdecydować? No na pewno oliwę z oliwek. Jednak chciałem napisać o oleju słonecznikowym. Dlaczego? Bo jest tańszy:). Zawiera w sobie witaminę E. Składnik niezbędny z punktu widzenia skóry. Olej słonecznikowy można wykorzystać jako element wspomagający jej oczyszczanie. A tak przy okazji napiszę, że pomocny może być też przy walce z łupieżem.

Płatki owsiane i pomarańcze

Zaczniemy od pierwszego z wymienionych. Dlaczego warto zdecydować się na płatki owsiane? Z tej bardzo prostej przyczyny, że mają one działanie przeciwzapalne. To właściwość przy trądziku wręcz nie do przecenienia. Płatki wykazują też działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za gorszy stan skóry. Pomarańcze, a dokładniej skórka z tych owoców, ma sporo olejków eterycznych, pozytywnie wpływających na skórę. Można też zdecydować się na mandarynki. Problemem jest jednak to, że zwykle jedne i drugie są one wręcz napchane toksynami. Mowa o skórkach tych owoców. Pomóc w pewnym sensie może ich wyparzenie i umycie.

Herbata i ocet

Tak wiem, że to dziwne zestawienie;). Na początek herbata, najlepiej zielona. Ma ona między innymi właściwości przeciwzapalne. Liście herbaty to polifenole i kofeina. Oczywiście nie tylko, ale z perspektywy skóry zmagającej się z trądzikiem, to najważniejsze składniki. I znowu – przy okazji – napiszę, że jeśli chcecie wzmocnić swoje włosy, to zielona herbata będzie dobrym a przede wszystkim naturalnym rozwiązaniem. Hitem do pielęgnacji skóry od pewnego czasu jest ocet jabłkowy. Jest szczególnie polecany właśnie przy trądziku. Zawiera w sobie składniki, które regulują wydzielanie sebum. Ważna sprawa przy trądziku. Ocet jabłkowy przyspiesza też gojenie się skóry. W jaki sposób go wykorzystać? Wystarczy przygotować tonik. Na jedną część octu, potrzeba 4 wody. Pomieszać i gotowe. Takim tonikiem należy przemywać twarz rano i wieczorem. Następnie odczekać około 15 minut. Po tym czasie umyć skórę chłodną wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *