Szałwia lekarska – 4 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Ma ona ciekawe właściwości. Pełna jej nazwa zobowiązuje:). Co ciekawe pomaga też w przypadku trądziku, o czym oczywiście nie omieszkam wspomnieć.

Kobiece ziele

Dzięki zawartym w sobie fitoestrogenom (to związki zawarte w roślinach mające działanie podobne do ludzkich hormonów, konkretnie estrogenu) przypisuje się im między innymi możliwość łagodzenia objawów menopauzy. Jednocześnie szałwia lekarska to właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe. To z kolei bardzo pomocne przy bolesnych miesiączkach. Przy wspomnianej menopauzie roślina ta przede wszystkim ma łagodzić uderzenia gorąca, które są jednym z objawów. W pewnym stopniu ograniczają też wahania nastrojów.

Zwalcza infekcje

To bardzo chętnie wymieniana właściwość szałwii. Przede wszystkim zawarte w szałwii składniki mają działanie przeciwbakteryjne. I to właśnie infekcji przez nie powodowanych roślina ta pomaga się pozbyć. Przykładowo picie naparu z szałwii pomaga przy problemach z gardłem. Ale nie tylko. Taki napar jest też polecany przy zakażeniach jamy ustnej. Pomoże przy pleśniawkach. Spotkałem się również z tym, że warto go regularnie stosować w sytuacji, gdy zmagacie się z krwawiącymi dziąsłami.

Ogranicza potliwość

To przykra dolegliwość, która często wiąże się z konkretnymi chorobami. Przykładowo problem z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy może skutkować nadmiernym poceniem. Kolejną chorobą jest nerwica. Napar z szałwii to jedno z naturalnych rozwiązań. Warto pić go regularnie. Nie tylko jednak w taki sposób możecie ją wykorzystać. Dobrym sposobem jest przygotowanie kąpieli z szałwii. Wystarczy dolać napar do wanny.

Ratuje skórę

Zacznę od trądziku. W tym wypadku też stosuje się napar lub kąpiel. Szałwia zawiera przeciwutleniacze, które są bardzo pomocne w walce z trądzikiem. Zmniejsza ilość pryszczy (chociaż warto zaznaczyć, że to leczenie objawowe). Ma działanie antyseptyczne.

POZNAJ SKUTECZNY SPOSÓB NA PRZYCZYNY TRĄDZIKU

Szałwia to również naturalny sposób na łuszczycę i grzybicę. Ciekawostką jest to, że bardzo często podkreśla się jeszcze jedno działanie tej rośliny. Obecność przeciwutleniaczy ma spowalniać proces starzenia się skóry. Szałwia w pewnym stopniu pozwala również pozbyć się łupieżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *