Tego unikaj przy trądziku

Skupimy się na pewnych kwestiach, które mogą – aczkolwiek nie muszą – wpływać na zmiany skórne. Takich czynników, że tak je sobie nazwiemy, jest sporo. To czy jednak faktycznie będą miały jakieś znaczenie, zależne jest od kwestii indywidualnych. Co nie zmienia tego, że warto je znać.

tradzik

Dieta – szkodzi czy nie?

Zaczniemy od chyba najbardziej kontrowersyjnej kwestii. Z jednej strony natkniecie się na koncepcję, że owszem to co znajdzie się na talerzu, może mieć ogromne znaczenie dla stanu skóry, a przede wszystkim dla zmian trądzikowych. Często jednak spotkacie się z opinią, że kompletnie nie ma to żadnego wpływu lub jest on ograniczony. Nierzadko też trądzik pospolity w tej materii zestawiany jest z tym określany jako różowaty. Są to jednak inne dolegliwości. Ta druga występuje zwykle później. Dużo częściej cierpią na nią kobiety. Chociaż z kolei u mężczyzn wywołuje gorsze zmiany skórne.

Wróćmy do diety. Szkodzi czy nie? Odpowiem na to pytanie tak. Dla własnego zdrowia warto niektórych rzeczy po prostu unikać. Nagromadzenie niektórych substancji jest z perspektywy organizmu groźna. Lepiej więc zrezygnować z dużych ilości produktów wysoko przetworzonych. Co to za takiego? Wszelkiego rodzaju dania w pięć minut, chrupiące płatki owsiane (np. czekoladowe). Taka żywność zawiera między innymi tłuszcze trans. Z diety zniknąć powinny – znowu mowa o dużych ilościach – fast food, ale i przekaski (chipsy itd.). Jak więc widać same smaczne rzeczy. Tylko, że z perspektywy naszego organizmu są one po prostu niezdrowe.

Wskazuje się też na pewne produkty, które mają mieć negatywny wpływ na zmiany trądzikowe. Aczkolwiek tak jak w przypadku w ogóle tego tematu, spotkacie się z różnymi opiniami. Wśród tych produktów wymienia się między innymi czekoladę, jak i pewne przyprawy, zwłaszcza te ostre.

Kosmetyki

To kolejny temat rzeka. W tym wypadku przede wszystkim skupimy się kosmetykach o gęstej konsystencji. Ich trzeba unikać. Pamiętajcie, że jednym z problemów przy trądziku, jest zatykanie się ujść gruczołów łojowych. To w połączeniu np. z nieodpowiednią higieną skóry zwiększa ryzyko dużej ilości zmian trądzikowych. Co w tym wszystkim robią wspomniane kosmetyki o gęstej konsystencji? Mają one właściwość zatykania porów właśnie. Warto więc zwrócić uwagę między innymi na kremy ochronne i takie, które przeznaczone są do suchej skóry. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na masło kakaowe, olej lniany i rycynowy.

Przy tradziku należy unikać przesuszenia skóry. Wydawać by się mogło, że to sensowny krok. W końcu pozbywamy się nagromadzenia wspominanego sebum. Dzięki temu pozbędziecie się pryszczy. To tak jednak nie działa. Prawda jest taka, że doprowadzicie w ten sposób do uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego chroniacego skórę. Efekt? Dużo większa produkcja sebum. Przy tradziku starajcie się unikać toników z alkoholem. To one właśnie mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry. Niebezpieczne są one zwłaszcza dla cery tłustej. Zwiększa tylko produkcję gruczołów łojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *