To musisz wiedzieć o trądziku
Wiedza to potęga. I dotyczy to w zasadzie każdego aspektu nasze życia. Zabrzmiało to trochę patetycznie, ale to prawda. Dotyczy to też trądziku. Im więcej wiemy na jego temat, tym lepiej będziemy potrafili sobie z nim poradzić, czego unikać itd. Dzisiaj postanowiłem przedstawić parę informacji, które warto znać.
Po pierwsze to pospolita choroby skóry. Tak dokładnie jak przeczytaliście. Pospolita. Oznacza to, że nie tylko Wy macie z nią problem. Cierpią na nie nastolatki (zreszta to uściślenie jest nie do końca prawdziwe) praktycznie na całym świecie. Warto jednak zauważyć jedną też dość istotna sprawę. Różne jest natężenie ilości przypadków w poszczególnych regionach świata. Przypisuje się to wielu czynnikom. Wśród nich wymienia się między innymi wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego (tam przypadków ma być więcej).
Po drugie bakterie. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o Propionibacterium acnes. Co to za gagatek? Jest to beztlenowa bakteria, która ma kształt pałeczki. Jest dość powszechna w naszym organizmie. Stanowi między innymi florę bakteryjną naszego układów: pokarmowego i oddechowego. Znajdziemy je też na skórze. W normalnej sytuacji w zasadzie nie są one żadnym zagrożeniem. Jeśli mamy osłabioną odporność, to już mamy problem. Co to wszystko ma wspólnego z trądzikiem? To one mają być odpowiedzialne za nawet 80% przypadków tej dolegliwości.Można powiedzieć, że żywią się one połączeniem brudu, kurzu i łoju. Wraz z nadmiernym wydzielanym sebum, to już spore ryzyko zmian tradzikowych.
Po trzecie właśnie łój. Ma on swoje konkretne zadania do spełnienia związane z naszym organizmem. Wydzielany jest on przez gruczoły łojowe. Można powiedzieć, że to dzięki niemu mamy miękka skórą. Tworzy on również warstwę ochronną. Szkodliwa jest sytuacja w której dojdzie do nadmiernego wydzielania sebum. Kiedy może to nastapić?
Problemem są zaburzenia hormonalne. Te pojawiają się kiedy dorastamy. Niosą one ze sobą wiele zmian, ale mogą skutkować pewnymi przykrymi dolegliwościami. Trądzikiem między innymi. Nadmierne wydzielanie sebum to efekt szaleństwa męskich hormonów, czyli androgenów. Ciekawostka może być skład łoju. Większość stanowią glicerydy (w naszym organizmie przede wszystkim jako tłuszcze, co zreszta jeśli macie problem z nadmiernym wydzielaniem, bez trudu zauważycie). Jest też w nim trochę cholesterolu.
Po czwarte trądzik neuropatyczny. Słyszeliście kiedyś o nim? To w zasadzie pojęcie, które odnosi się do pewnej rzeczy związanej z tradzikiem. Czy zdarza się Wam wyciskać pryszcze, albo co gorsze rozdrapywać zmiany skórne? Jeśli przyjmuje to wręcz chorobliwy obraz, to jest to problem. W żadnym wypadku nie można w taki sposób masakrować swojej skóry. Tak naprawdę jedyne co można zyskać to większe ryzyko blizn potrądzikowych. Z nimi dopiero będziecie mieli roboty, żeby się ich pozbyć. Starajcie więc powstrzymać się przed wyciskaniem pryszczy. Oczywiście też nie popadajcie w przesadę. Jeśli Wam się to zdarzy raz na jakiś czas, to nic złego się nie stanie.