Trądzik – 5 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Parę dni temu rozpoczęliśmy z nim walkę. A jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/nie zrobiłeś – to trzeba zacząć. Trądzik po lecie manifestuje się zwykle dużo bardziej. I trzeba coś z tym zrobić. A dzisiaj pewne sprawy, które warto o nim wiedzieć:).

Trzymaj łapy z daleka!

Tyle się mówi o wyciskaniu, a mimo tego, wciąż wiele osób to robi. Problemem będzie nie tylko przenoszenie bakterii w inne miejsca na skórze. Co za tym idzie więcej pryszczy. To jedna sprawa. Kolejna to blizny potrądzikowe. I to tak naprawdę jest problem. Bo szpecą, a tego nie chcesz.

Nie tylko u nastolatków

To mit, który pokutował przez wiele lat. Wciąż w zasadzie jest silny. Faktem jest, że trądzik u dorosłych to problem o którym głośno zrobiło się teraz. Już nie przypisuje się tej choroby tylko i wyłącznie nastolatkom. U dorosłych są inne przyczyny. To istotne w przypadku rozwiązań, które są możliwe do zastosowania.

Uważaj przy pielęgnacji skóry

Jeśli trądzik jest mocno nasilony, to przede wszystkim zwróć uwagę na to co stosujesz do peelingu. Na pewno należy unikać tego z ostrymi drobinkami. Przede wszystkim może on podrażnić skórę. To podnosi ryzyko wystąpienia większej liczby pryszczy. Generalnie rzecz biorąc temat pielęgnacji skóry przy trądziku wymaga odrębnego tekstu (a może nawet kilku:) ).

Wpływa na samoocenę

To niby oczywiste, ale rzadko ten problem jest podnoszony. Zwłaszcza przez osoby dla których trądzik jest odległym wspomnieniem. A to naprawdę mocno uderza w samoocenę. Im większe nasilenie trądziku, tym poważniejszy problem. Może to prowadzić między innymi do wycofania z relacji z ludźmi. Osoby z trądzikiem często traktowane są jako gorsze. Ludzie z otoczenia się z nich naśmiewają. To ma bardzo poważny wpływ na samoocenę.

Domowe sposoby tylko na objaw

To też warto sobie wbić do głowy. Często to zresztą podkreślam, ale napiszę jeszcze raz:). Domowe sposoby są dobre, gdy potrzebujesz pozbyć się pryszcza, ale nie trądziku. Możesz w tym celu zastosować na przykład miód. Ma on między innymi działanie przeciwbakteryjne. To przydatna umiejętność:). Innym, tańszym sposobem na pryszcze jest cebula. Ona również ma działanie przeciwbakteryjne. Co jednak istotne – domowe sposoby nie działają w każdym przypadku. Znaczy jedna mogą zadziałać w Twoim przypadku, inne nie. A u znajomego/znajomej będzie odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *