Trądzik torbielowaty – jak go skutecznie pokonać?
To niestety, jeśli chodzi o tę dolegliwość, chyba najbardziej poważny problem z jakim możesz się spotkać. Leczenie tego trądziku może być bardzo długim i skomplikowanym procesem.
Przyczyny powstawania
Są takie same jak w przypadku „zwykłego” trądziku. Problemem jest jednak to w którym miejscu w skórze dochodzi do powstawania zmian skórnych. Zacznijmy jednak od przyczyn trądziku torbielowatego. Zalicza się do nich:
– nadmierna aktywność gruczołów łojowych (zwiększone wydzielanie sebum),
– wzmożone rogowacenie naskórka,
– zaburzenia związane z męskimi hormonami (androgeny),
– działanie bakterii.
Zwykle problem ten dotyczy dorastających chłopców. Nie oznacza to jednak, że pojawia się tylko i wyłącznie w tym przypadku. Trądzik torbielowaty atakuje również kobiety. Do tego może wystąpić w różnym wieku.
Jak objawia się trądzik tego typu?
W tym wypadku występują stany zapalne i guzki. Zwłaszcza te ostatnie mogą dać się we znaki. Są wyraźnie wyczuwalne zaraz pod skórą. Do tego zwykle są twarde i bolesne. Mogą one osiągać naprawdę spore rozmiary. To kolejny problem osób cierpiących na ten rodzaj trądziku. Te zmiany uszkadzają delikatne struktury skóry. Bardzo często prowadzo do występowania szpecących blizn. Te ostatnie, jak i zresztą sam trądzik, mają bardzo negatywny wpływ na poczucie własnej wartości.
Często powtarzam, że nie wolno wyciskać zmian skórnych. W przypadku trądziku torbielowatego nie można tego robić POD ŻADNYM POZOREM. Bo właśnie to będzie prowadzić do wspomnianych blizn.
Jak leczyć tę dolegliwość?
To proces, który będzie wymagał konsultacji z dermatologiem. Prawdopodobnie będzie to leczenie dość mocnymi lekami. W przebiegu tego procesu stosuje się chociażby doustne antybiotyki. Może to być na przykład tetracyklina.
W leczeniu wykorzystuje się izotretynoinę. To pochodna witaminy A. Działa, ale jest niestety obarczona sporą dawką skutków ubocznych. Dlatego jej stosowanie jest objęte ścisłą kontrolą lekarską. Działanie obejmuje przede wszystkim hamowanie aktywności gruczołów łojowych. Dodatkowo zmniejsza też ilość bakterii mających sporo do powiedzenia w przypadku rozwoju zmian skórnych. Normalizuje też proces obumierania naskórka. Przez to nie zapycha on ujść gruczołów łojowych. W podobny sposób działa preparat Nonacne. Dodatkowo ten ostatni reguluje poziom hormonów. W niektórych przypadkach trądziku torbielowatego konieczna może być interwencja chirurga.
zdjęcie: Psycho Photography © via Visualhunt.com / CC BY