Trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?

To nie tylko problem wieku dojrzewania. Fakt – dużo więcej przypadków jest właśnie w tym czasie. To, że jednak przejdziemy „suchą stopą” okres dojrzewania, wcale nie oznacza, iż potem nie będziemy mieli problemu z trądzikiem. Skąd się on bierze?

Zacznę jednak od pewnego uściślenia. Trądzik w przypadku osób dorosłych, to przede wszystkim problem kobiet. U panów raczej występuje „jednostkowo”. I jeszcze jedna sprawa. Trądzik różowaty – pewnie o nim słyszeliście. To też choroba skórna ujawniająca się dużo później niż okres dojrzewania. Często używa się jego nazwy zamiennie z określeniem trądzik u dorosłych. W tym wypadku skupię się jednak nie na nim.

tradzik dorosli

                                                                                  zdjęcie na licencji CC

Skąd trądzik u dorosłych?

Przyczyn wskazuje się co najmniej kilka. Po pierwsze – hormony. To, że jesteśmy po okresie dojrzewania nie oznacza przecież wahania ich poziomu, prawda? Takie zaburzenia mogą prowadzić do wielu zdrowotnych problemów, a także trądziku. Winą obarcza się też dietę. Tutaj sprawa wydaje się być nieco bardziej skomplikowana. Są badania wskazujące na to, że w zasadzie nie ma ona żadnego znaczenia. Z drugiej strony pojawiają się koncepcje, że pewne produkty mogą mieć jednak wpływ na stan skóry. Tutaj najczęściej podaje się czekoladę, alkohol i fast food. Pewnym problemem mającym też swój wpływ na wystąpienie zmian trądzikowych u dorosłych jest uczulenie na niektóre pokarmy.

Ostatnim czynnikiem wartym wspomnienia jest wrażliwa skóra. To niestety zaproszenie dla wszelkich zmian skórnych

Trądzik, czyli co?

To nie tylko pryszcze. Warto sobie zdać sprawę, że u osób dorosłych przypadłość ta będzie oznaczała też między innymi grudki i torbiele. Te ostatnie to dość bolesne guzki. Trądzik to również zaskórniki. W tym wypadku dobrą informacją jest to, że akurat one oznaczają niezapalną formę opisywanej przeze mnie dolegliwości. Kiedy są „zamknięte” to ich barwa nie wyróżnia się na tle skóry. W momencie gdy są otwarte, przyjmują kolor ciemny. Ten już, co oczywiste, jest widoczny.

Jak walczyć z trądzikiem?

Podobnie jak w okresie dojrzewania. Warto postawić w miarę możliwości na szeroką gamę sposobów. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie skóry twarzy. Pisząc odpowiedniej, mam tutaj na myśli racjonalne podejście do niej. Z jednej strony nie można „unikać” wody, ale też i zbyt częste mycie może być problemem. W przypadku wyboru konkretnych kosmetyków, też warto sprawdzić co naszej skórze się przysłuży.

Koniecznie należy zadbać o to by organizm był wolny od toksyn. Nadmiar różnego rodzaju zmian skórnych, to częsty problem właśnie u osób, które zaśmiecają swój organizm. Z tego powodu warto pić sporo wody, która w naturalny sposób wspomaga detoksykację. Zwróćcie też na wszelki wypadek uwagę na to co jecie. Niewskazana jest chociażby zbyt duża ilość śmieciowego jedzenia. Używać konkretnych preparatów mających wyleczyć z trądziku? Jeśli taka jest potrzeba, a przede wszystkim nasza wola, to dlaczego nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *