Witaminy dla skóry

O tym, że są to składniki istotne dla funkcjonowania organizmu, przekonywać chyba nikogo nie trzeba. Od najmłodszych lat słyszymy „jedz warzywa, mają dużo potrzebnych witamin”. Stały się one wręcz synonimem zdrowia. Nie zawsze nawet wiemy w jaki sposób faktycznie działają one na nasz organizm. Chciałbym się dzisiaj skupić na tym, jakie są „relacje” witamin ze skórą. W kontekście trądziku, to myślę ważne.

witaminy

Co oczywiste skupimy się jedynie na tych, które mają bezpośredni wpływ na skórę. To grupa witamin określana jako antyoksydacyjna. Skąd taka nazwa? Od właściwości, którymi się te składniki charakteryzują. Częściej spotkacie się z określeniem przeciwutleniające, a nie antyoksydacyjne. Zwykle wymienia się trzy witaminy. Są to te oznaczone literami A, C i E.

Witamina A

Spotkać się możecie z określeniami retinol i beta-karoten. W obu przypadkach chodzi o ten sam składnika, ale różną postać. Drugi z wymienionych to prowitamina A. Co warto wiedzieć? Witamina A (w zasadzie to jest grupa związków) ma wpływ na nasz wzrok. Jej niedobór to ryzyko tzw. kurzej ślepoty. To gorsze widzenie po zmroku. W jaki sposób witamina A działa na skórę? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, spróbujmy doprowadzić do niedoboru tego składnika. Oczywiście tylko „wirtualnie”. Niedobór witaminy A to przede wszystkim wyraźne sucha i łuszcząca się skóra. Będzie ona też zrogowaciała. Składnik ten bywa zaliczany do grupy mającej właściwości odmładzające.

Witamina C

Na pierwszy rzut oka, obecność tego składnika może dziwić. No bo co tutaj robimy witamina od naszej odporności? Ma ona zdecydowanie więcej właściwości. Należy do grupy składników mających działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że jak wszystkie tutaj opisane, ma działanie spowalniające proces starzenia się skóry. Jest ona związana z wytwarzaniem kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Tak przy okazji napiszę, że opisywany składnik, chroni przed przebarwieniami.

Witamina E

Zdecydowanie najczęściej to właśnie ten składnik określany jest jako eliksir młodości. Problemem jest przede wszystkim jego niedobór. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że to rzadki stan. Witamina E jest bardzo powszechna. Oczywiście można do takiej sytuacji doprowadzić, ale nie jest to proste. No i oczywiście nikomu tego nie polecam. Niedobór witaminy E to przede wszystkim problemy z koncentracją i ogólne rozdrażnienie. Ze spraw, które nas tutaj interesują, to przede wszystkim problemem może być szybsze starzenie się skóry. Oczywiście, aby było to zauważalne, taki niedobór musiałby się utrzymać przez pewien czas. Kolejne symptomy związane ze zbyt małą ilością witaminy E, to gorsze gojenie się ran.

O wszystkie wymienione przeze mnie składniki warto zadbać w sytuacji, gdy mierzycie się z trądzikiem. Każdy z nich będzie pomocny. Z drugiej strony zaniedbanie którejś z tych witamin, to pogorszenie stanu skóry. Przy trądziku to ostatnie na co można sobie pozwolić. Witaminy te na szczęście są łatwo dostępne. W zasadzie którego warzywa nie weźmiecie, to na nie traficie:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *