Wszystkie przyczyny trądziku

Postanowiłem skupić się dzisiaj na tym co w przypadku każdej dolegliwości jest najważniejsze. Na poznaniu przyczyny problemu. Od tego zależy chociażby profilaktyka. Znając przyczynę możemy jej unikać. Dzięki temu istnieje szansa na mniejszą liczbę pryszczy.

Winne są androgeny

To bez wątpienia najważniejsza przyczyna trądziku w okresie dojrzewania. Androgeny to nic innego jak męskie hormony. Odpowiadają one za wiele istotnych z punktu widzenia rozwoju cech, ale mogą być też problemem. W okresie dojrzewania androgeny zaczynają być bardziej „aktywne”. Ta zwyżka powoduje między innymi nadmierne wydzielanie sebum. To w połączeniu z paroma innymi czynnikami powoduje zwiększenie liczby zmian trądzikowych.

To co niewidoczne

Pod tym stwierdzeniem kryją się bakterie. Dokładniej rzecz biorąc: Popionibacterium acnes. To one właśnie są powiązane z trądzikiem. Nieco ponad 10 lat temu naukowcy z Niemiec poinformowali, że odkryli genotyp tych bakterii. Co warto o nich wiedzieć? To po pierwsze najliczniej zamieszkujące naszą skórę bakterie. Natomiast nie do końca wciąż wiadomo w jaki sposób szkodą. Według jednej z koncepcji mają one wywoływać stany zapalne, czyli pryszcze.

NONANCE NA KAŻDY RODZAJ TRĄDZIKU – 20% TANIEJ

Często wymienianą „dziwną” przyczyną trądziku jest za częste używanie telefonu. Nie da się ukryć, że jest on istnym siedliskiem bakterii. Nie ma w tym nic dziwnego, zastanówcie się przez chwilę w jakich miejscach go zostawiacie. Gdzie leży itd. Nieczyszczony telefon w czasie gdy zmagacie się z trądzikiem, to jeden z czynników, który może (ale nie musi!) go nasilić.

Co masz w łazience?

To bardzo dobre pytanie. Skierowane przede wszystkim do nastolatek. Ale oczywiście nie tylko. Na pewno warto zwrócić uwagę na kosmetyki, które mogą posiadać składniki zapychające pory. Zresztą pisałem ostatnio na ten temat, więc możecie sobie poczytać.

burger

Dieta

To temat skomplikowany i na pewno nie zamknę go w tych kilkudziesięciu słowach. Zacznę od tego, że wpływ diety nie jest oczywisty. Na pewno jednak – również dla własnego dobra – lepiej jest unikać niektórych produktów. Jakich? Już Wy dobrze wiecie;) Mam tutaj na myśli przede wszystkim fast food. I to zarówno ten ze znanych na całym świecie marek barów szybkiej obsługi, jak i „zwykłych” budek.

Często winą są obarczane słodycze. To ze względu na sporą ilość cukru, który generalnie w dużych ilościach jest szkodliwy;). Nie można nie wspomnieć o żywności przetworzonej. To kopalnia sztucznych składników. Te w dużych ilościach powodują sporo zamieszania w organizmie. Wskazuje się również, że negatywnie wpływają na stan skóry. Żywność wysoko przetworzona powinna być obecna w Waszym jadłospisie w jak najmniejszych ilościach.

To oczywiście nie wszystkie przyczyny trądziku, więc nie wykluczam w najbliższej przyszłości kolejnego tekstu na ten temat.

Warto również przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *