Zalety truskawek

Sezon na nie trwa już w najlepsze, czego doskonałym dowodem są rzesze ludzi, sunace z reklamówkami w których znajdują się te charakterystyczne owoce. Truskawki lubimy chyba przede wszystkim dlatego, że są dla nas pierwszym sygnałem zbliżającego się lata. Oczywiście również za smak;). Mają one jednak dużo ciekawych właściwości, również dla osób zmagających się z trądzikiem.

truskawki

Zaczniemy od krótkiej lekcji. Truskawka to poziomka. Dokładniej rzecz biorąc, to krzyżówka dwóch gatunków. Powstała ona w Europie, ale krzyżowano poziomkę chilisjką i pochodzą ze wschodniej części Ameryki Północnej. Najpopularniejszą jej nazwą jest oczywiście truskawka, ale ma ten owoc również inne określenia. To „poziomka ananasowa” i „poziomka wieloowocowa”. Dodam jeszcze, kończąc już lekcję, że jedna z naszym rodzimych odmian „truskawka kaszubska” jest wpisana do europejskiego rejestru „Chronionych Oznaczeń Geograficznych”. O taka ciekawostka.

Co ma w sobie?

Przede wszystkim oczywiście się nimi zajadamy, ale truskawki mają również, jak już wspomniałem, ciekawe „umiejętności”. To zasługa tego co w tych owocach się znajduje. To między innymi antocyjany, a także pierwiastki: fosfor i żelazo. Truskawki to również witamina C. To istotna wiadomość z punktu widzenia skóry. Owoce te to także kwas salicylowy. Ta akurat informacja jest ważna dla zmagających się z trądzikiem, o czym później.

Właściwości truskawek

Zaczniemy z „wysokiego C”. Truskawki mają drogocenny wpływ na serce. Nie tyle nawet w sposób bezpośredni. Owoce te mają niski indeks glikemiczny. Obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (już chyba ostatnio pisałem, że to pewnego rodzaju uproszczenie). Co ciekawe truskawki zawierają białka, które mają chronić przed cukrzycą, ale też i chorobami serca. Owoce te mają mieć działanie przeciwwirusowe. Trwają badania nad tą właściwością, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tych owoców na wirusa powodującego półpasiec.

Truskawki a skóra

Na początek promienie UV. Okazuje się, że ekstrakt z tych owoców może być pomocny w ochronie przed szkodliwych działaniem słońca. Za tym akurat stoją wspominane wcześniej antocyjany. Maseczka z truskawek jest polecanym sposobem na zmarszczki. To między innymi dzięki obecności witaminy C. Maseczka taka jest pomocna przy walce z trądzikiem. Jej przygotowanie jest banalne. Wystarczy dojrzałe truskawki (umyte!) wrzucić do blendera. Jeśli go nie macie, można rozdrobnić je widelcem. Taką maseczkę nakładacie na skórę twarzy. Po około 15 minutach trzeba ją zmyć ciepłą wodą. Efekty? Przede wszystkim skóra stanie się rozjaśniona, a przebarwienia będą mniej widoczne. Ma ona też zmniejszać wydzielanie sebum. To bardzo ważna kwestia w przypadku walki z trądzikiem.

Jeśli Wasza cera jest tłusta, to możecie zdecydować się na nieco bardziej skomplikowany przepis. Potrzeba do niego białko jajka. Należy je ubić i dodać do zmiksowanych wcześniej truskawek. Do maseczki można też dolać parę kropel soku z cytryny. Gotowe. Taką maseczkę na skórze należy trzymać do 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *