Jakie zioła na trądzik?

Jakoś tak wychodzi, że ostatnie wpisy krążą wokół natury. Pytanie, które postawiłem w tytule, zadaje sobie wiele osób chcących uniknać stosowania gotowych preparatów. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Niektórzy po prostu nie chcą stosować preparatów zawierających syntetycznie pozyskiwane składniki. Wolą naturę. Dla wielu jest to po prostu moda. Wszak teraz co więcej i chętniej mówi się o naturalnych składnikach, ekologii itd. śzczerze powiedziawszy jest to dla mnie bez znaczenia. Skupiam się jedynie na podzieleniu się swoją wiedzą na temat konkretnych roślinach;).

br

Fiołek trójbarwny

Po tym przydługim wstępie, przechodzimy do konkretów. Na początek fiołek, którego spotkacie raczej pod nazwa bratek. Określany jest też jako „macoszka”. To nazwa ludowa. To niewielka roślina, którą spotkacie w wielu rejonach Europy i Azji. Cała roślina zawiera saponiny, rutynę i fenolokwasy. Ma ona wiele zastosowań, ale co oczywiste nas tutaj najbardziej interesuje jej wpływ na skórę i trądzik. Dostępna jest w tabletkach i jako herbatka. Generalnie rzecz biorąc, jak w przypadku wszystkich metod naturalnych, wymagane jest regularne stosowanie.

W jaki sposób działa bratek polny? Przede wszystkim zmniejsza on wydzielanie łoju. To zwykle poważny problem przy trądziku. Można nawet powiedzieć, że nadmierne wydzielanie sebum to jedno z „kół napędowych” tej przypadłości. Bratek ma też działania wygładzające skórę. Przy okazji usuwa z organizmu toksyny, co warto wziąć pod uwagę, kiedy zmagacie się z trądzikiem.

Perz

Niby wydaje się, że to tylko pospolity chwast i jego jedynym zadaniem jest rośnięcie tam gdzie go nikt nie chce, a jednak jest inaczej. Kiedyś przyrządzano na nim zupę, ale to akurat jedynie ciekawostka. Skupmy się na samych właściwościach. Perz stosowano jako naturalny lek na problemy ze stawami, ale także przy zapaleniu gardła, czy problemach z oskrzelami. Perz zawiera też krzemionkę niezwykle istotną z perspektywy skóry, również tej zmagającej się z trądzikiem. Stanowi ona składnik tkanki łącznej.

Nagietek lekarski

To niewielka rozmiarem roślina, ale za to ogromna w kwestii możliwości. Ta jednoroczna roślina uprawiana jest, ale i rośnie dziko na terenie całego świata. Prawdopodobnie pochodzi ona z terenów nad Morzem Śródziemnym. Jako ciekawostkę dodam, że po raz pierwszy o zastosowaniu tej rośliny jako leku pisano już pod koniec XII wieku. Nagietek lekarski sprawdza się przede wszystkim przy różnego rodzaju problemach skórnych. Mam w tym wypadku na myśli między innymi rany, owrzodzenia ale także obtarcia naskórka.

Pomagać ta roślina będzie też oczywiście w przypadku trądziku. Zwykle jest ona jedynie dodatkiem, czy raczej jednym ze składników ziołowych mieszanek. Zresztą cały czas piszę o roślinach i stosowaniu ich „samemu”. Chodzi zbieranie, czy ewentualnie kupowanie gotowego suszu o robienie z nich domowych produktów. Więc jak już wspomniałem piszę o tym, pomijając gotowe mieszanki ziołowe. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie abyście je wykorzystali. Uważnie tylko czytajcie etykiety takich mieszanek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *