Jakie zioła na trądzik?

Dzisiaj spróbujemy (przynajmniej w jakimś stopniu) odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie. Nie będą powtarzał o tym, że moc roślin stosowano od wieków, bo pisałem o tym przy okazji ostatniego tekstu dotyczącego czerwonej koniczyny. Chciałbym bardziej zwrócić uwagę na coś innego.

ziola

Często między wykorzystaniem mocy roślin czy to na problemy skórne, czy konkretne dolegliwości a bezpieczeństwem, stawia się znak równości. Owszem, większość takich naturalnych sposobów faktycznie jest bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie zwalnia to jednak nas od ostrożności. W momencie, kiedy pojawiają się jakieś dziwne, czerwone i swędzące plamy lepiej zrezygnować z danej „domowej” metody.

Regulacja

Zioła, które można zastosować w przypadku trądziku w zasadzie dzieli się na trzy, podstawowe grupy. Znajdują się w nich rośliny mające mieć konkretny (oczywiście pomocny) wpływ na trądzik. Pierwsza grupa zajmuje się regulowaniem krążenia krwi i wzmacnianiem naczyń krwionośnych. To ważne nie tylko dla osób zmagających się z trądzikiem. W tej grupie znajdują się między innymi takie rośliny jak ziele serdecznika i  korę kasztanowca (dokładniej rzecz biorąc wyciąg z niej). Obie wymienione mają pewną cechę wspólną. Są nią flawonidy. Te ostatnie są niezwykle istotne z punktu widzenia stanu skóry. Warto to zapamiętać.

Oczyszczanie

Nadmiar toksyn w organizmie to z dużym prawdopodobieństwem problem dla skóry. Niełatwo pozbyć się wszelkiego rodzaju zmian, które się na niej pojawiają. Zresztą, za dużo toksyn w organizmie, to wysyp różnego rodzaju plam, grudek itd. Nie ułatwia to też walki z trądzikiem. Dlatego druga grupa roślin ma za zadanie detoksykację organizmu. W niej znajdziemy między innymi znaną i często stosowaną na różne dolegliwości pokrzywę. Podobnie jest ze skrzypem polnym. Zresztą ta roślina zwykle współwystępuje z pokrzywą. Najczęściej w preparatach mających ratować nasze włosy.

Spokój

Trzecia z grup nie jest „obowiązkowa”, jeśli chcecie walczyć z trądzikiem, ale warto wziąć ją pod uwagę. Jej obecność tutaj wynika z tego, że często w kontekście zmian skórnych wymienia się wpływ stresu. To można powiedzieć problem XXI wieku. Często nawet zaliczany do tzw. chorób cywilizacyjnych. Narażeni na stres jesteśmy wszyscy, niezależnie tak naprawdę od wieku. Warto więc pamiętać o pewnych roślinach, które mogą pomóc. Na pewno to lepsze rozwiązanie niż zajadanie stresu, czy „pójście w używki”.

Najbardziej chyba znaną rośliną w kontekście problemów ze stresem jest melisa lekarska. Napar z niej powinien pomóc. W przypadku stresu można też zdecydować się na miętę pieprzowa. Podobnie jak w przypadku melisy po prostu przygotujcie sobie z niej herbatę. W preparatach ziołowych, które są polecane na stres, często pojawia się chmiel. W małych ma on bowiem działanie uspokajające.

Na sam koniec zostawiłem roślinę, która jest ponad tymi grupami. To rumianek. Roślina ta ma bardzo ciekawe właściwości. Chociażby działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Rumianek zresztą polecany jest też przy trądziku różowatym. To dolegliwość, która przytrafia się przede wszystkim kobietom. Objawy zwykle pojawiają się mniej więcej w okolicach trzydziestki. A, zapomniał bym jeszcze o bratku, który również poleca się przy trądziku pospolitym;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *